Arka Bahçenizdeki Havuzu Nasıl Harika Bir Hale Getirebilirsiniz?
Paylaş:

Arka Bahçenizdeki Havuzu Nasıl Harika Bir Hale Getirebilirsiniz?

Hayalinizdeki havuzu yaptırmaktan dolayı büyük bir keyif içindesiniz. Havuz yapım firmasından gelen kurulum görevlileri gitti. Havuzun berrak suyu, montaj ve yapımın kir ve gürültüsünün yerini aldı. Yeni yaptırdığınız ve havuzunuza dalmak için can atıyorsunuz.

Hayalinizdeki havuzu yaptırmaktan dolayı büyük bir keyif içindesiniz. Havuz yapım firmasından gelen kurulum görevlileri gitti. Havuzun berrak suyu, montaj ve yapımın kir ve gürültüsünün yerini aldı. Yeni yaptırdığınız ve havuzunuza dalmak için can atıyorsunuz. Ancak havuzda yüzmeden önce düşünmeniz gereken bir şey daha var: Çevre düzenlemesi.
Havuzunuzu arka bahçenizdeki şovun yıldızı, çevre düzenlemesi ise onu destekleyici oyuncular olarak düşünün. Çevre düzenlemesi, havuzlu arka bahçenizi mükemmel hale getirecek son dokunuştur.
Yazımızdaki ipuçları, bahçenizde muhteşem bir havuz deneyimi yaratacak peyzaj yıldızları ile doldurmanıza yardımcı olacaktır.


Önce Estetik Stil Seçin


Yüzme havuzunuzu planlayın. Çevre düzenlemeniz için bir estetik stil seçtiğinizde, sadece hayal gücünüzle ve coğrafyanızla sınırlısınızdır. Ege ve Akdeniz coğrafyasında iseniz iklimin özelliklerine göre benzer veya tam tersi bir tasarım da seçebilirsiniz. Bir Akdeniz cenneti istiyor fakat daha karasal bir kesimde iseniz bu öğeleri yine de bahçenize katabilirsiniz. Akdeniz ikliminde yaşaması gereken palmiye ağaçlarını ve sıcak hava çiçeklerini tasarımın dışında bırakın. Bunun yerine, Akdeniz iklimini yansıtan doğal malzemeler ve parlak renkleri arayıp tasarımınıza katın. Ateş çanakları, tiki meşaleleri veya hamaklar gibi daha sahile yakın "Akdeniz" diyen diğer unsurları da düşünebilirsiniz. Diğer popüler havuz kenarı estetiği yaratmak için aynen bu düşünce uygulanabilir. İklim bölgenize uygun doğru malzemeleri ve bitkileri seçerek zarif bir spa atmosferi veya sakin bir antik görünüm elde edebilirsiniz.


Bölgelere Göre Bölün


Evinizdeki her odanın bir amacı vardır: Mutfak yemek pişirmek ve yatak odası uyumak içindir. Arka bahçenizi ve havuzun etrafındaki manzarayı aynı şekilde düşünün. Uzanmak veya yemek yemek gibi her bölgede ne yapacağınıza göre bölgeler geliştirin. Havuzdan uzakta bir açık hava mutfağı ve parti alanı eklemeye karar verebilirsiniz, şezlonglar ise havuzun yanındaki bir yürüyüş yolunun birkaç adım aşağısındadır.


Farklı bölgelerde farklı malzemeler kullanın. Beton bir havuz kenarınız varsa, açık mutfak ve yemek alanında veranda döşeme veya fayans kullanmayı düşünün. Benzer şekilde yürüme yolları ve istinat duvarları için taş kullanın. Ancak havuz kenarı için başka bir malzeme kullanın. Bu, bölgelerinizi görsel olarak ayırmanın ve ailenize, arkadaşlarınıza ve misafirlere peyzajınızın her bir bölgesi için işlevin ne olduğunu bildirmenin kolay bir yoludur.


Sert Peyzaj İşi Kolaylaştırır


Havuzunuzu çevreleyen beton bir verandanız mı var, yoksa ona tatil yeri hissi verecek ahşap bir teras mı arıyorsunuz? Her bölgeyi ayırmak için yürüyüş yolları, duvarlar, çitler ve çiçek saksıları ne olacak? Veranda döşeme veya kaldırım taşı da dikkate alınması gereken çekici seçeneklerdir.


 

Yeşil Güzeldir

Havuz düzenlemesinde yeşil ruh sağlığınız için iyidir. Araştırmalar, doğada dışarı çıkmanın stresi, kaygıyı ve depresyonu azalttığını gösteriyor. Arka bahçe havuzunuzu bol yeşil ekleyerek sakin bir vahaya dönüştürebilirsiniz. Havuzda daha fazla zaman geçirmek istiyorsanız, etrafta bahçe işi yapmak yerine, yerli bitkiler her zaman iyi bir seçimdir. Yerli bitkiler zaten sizin hava durumunuza adapte olduklarından, daha az suya ve daha az ilgiye ihtiyaç duyarlar ve havuzun tadını çıkarmak için daha fazla zamanınız olur.
Tüm havuzların bakıma ihtiyacı vardır. Ancak birkaç basit ipucunu hatırlayarak bakım miktarını azaltabilirsiniz.
Yağmur suyunun havuzunuza enkaz ve kir göndermesini önlemeye yardımcı olmak için bitkileri en az 2 metre uzakta tutun.
Havuzun etrafında ve eve gidip gelmek için yeterli alan olduğundan emin olun.
Havuzun çok yakınına ağaç veya büyük, agresif kök yapılarına sahip bitkiler dikmeyin, aksi takdirde birkaç yıl içinde onarmanız gerekebilir.
Hem havuzlar hem de bitkiler nemi artırır. Havuz kenarındaki alanınızı bitkileri seçerken nemin biraz daha yüksek olduğu bir mikro ortam olarak düşünün.
Çiçek açan ağaçlardan kaçının. Çiçekler dağınıklık yaratır ve bu tür ağaçlara gelen böcekler tüm mevsim boyunca yüzücülere saldırır. Uzak durulması gereken diğer ağaçlarda sonbaharda yapraklarını döken ağaçlardır. Havuzunuzdan temizlemeniz gerektiğinde sonbahar renkleri o kadar güzel gelmeyecektir.


Üst Aydınlatma ve Havuz Işıkları Peyzajı


Aydınlatma, geceleri havuzunuzun keyfini çıkarmanın anahtarıdır. Havuzun yanına asılmış büyük edison ampüllerinden, ağaçlar veya uzun bitkiler için çarpıcı bir yukarı spot aydınlatmaya kadar birçok seçeneğiniz var. Havuza yerleştirilen neon renkli LED aydınlatma hoş bir dokunuş olacaktır. Aydınlatma ruh halinizi iyileştirir, belirler.