Balıklar Uyuyor mu?
Paylaş:

Balıklar Uyuyor mu?

Uyku sadece bizim için değil, tüm canlılar için büyük bir öneme sahip. Göz kapaklarımızı kapattığımız zaman uykunun muhteşem dünyasına adım atıyoruz. Ancak burada akıllara bir soru geliyor. Balıkların göz kapakları yok. Balıklar da bizim gibi uyuyabilir mi?

Uyumak en sevdiğiniz eylemler arasında yer alır. Günün önemli bir bölümünü uyuyarak geçiriyoruz. Uyumanın bize sağlamış olduğu çok önemli avantajlar var.

Gün içerisindeki tüm yorgunluğumuzu uykumuzda atıyoruz. Uykumuzda kendimizi sadece fiziksel olarak değil, zihinsel olarak da dinlendiriyoruz. Uykusuz geçen birkaç gün bile bizi ölme riskiyle karşı karşıya getiriyor.

Uyku sadece bizim için değil, tüm canlılar için büyük bir öneme sahip. Göz kapaklarımızı kapattığımız zaman uykunun muhteşem dünyasına adım atıyoruz. Ancak burada akıllara bir soru geliyor. Balıkların göz kapakları yok. Balıklar da bizim gibi uyuyabilir mi?

Göz Kapağının İşlevi

Göz kapağı göze sahip olan hemen her canlıda bulunuyor. Göz kapağının işlevi de tüm bu canlılarda ortak. Gözü toz, rüzgâr ve buna benzer dış etkenlerden korumak. Bunlarla birlikte gözün nemlenmesini de sağlıyor.

Gözümüz bizim için en önemli organlarımızın arasında yer alıyor. Gözlerimiz aracılığıyla etrafımızı çok daha kolay bir şekilde algılayabiliyor, tehlikelere karşı önlem alabiliyor ve hayati işlevlerimizi çok daha başarılı şekilde yerine getirebiliyoruz. Göz kapağımız gözümüzü korumak için kritik öneme sahip.

Gözümüzün doğru şekilde çalışması için belli bir nem seviyesine sahip olması çok önemli. Ancak balıklar zaten suyun altında yaşıyor. Bundan dolayı gözlerini sürekli olarak nemlendirecek bir yapıya ihtiyaç duymuyorlar. Bu durum balıkların uyku alışkanlıklarına çok daha farklı bir seviyeye taşıyor.

Balıklar Uyuyor mu?

Bu soruya doğru cevabı vermek için uykuyu tanımlamamız gerek. Uyku sadece gözümüzü kapatıp kendimizi bırakmak mıdır? Uykuyu bilimsel olarak nasıl tanımlayabiliriz?

Uyku aslında canlının dinlenmesini sağlayan bilişsel ve sinirsel bir algı durumudur. Balıklar bu algı durumuna gözlerini kapatmadan ulaşmaya çalışır. Ancak bunu başarabilmek adına bazı gereklilikleri yerine getirmeleri gerekir.

Balıklar Uyumak İçin Ne Yapar?

Balıklar yoruldukları zaman dinlenmek amacıyla uykuya geçmeye çalışırlar. Uyku sırasında gün boyunca biriktirdikleri yorgunluğu üzerlerinden atarlar. Kendilerini tümüyle dinlendirip daha temiz bir zihinle güne devam ederler.

Balıklar uyumak için köşeye çekilir ve metabolizma hızını düşürür. Böylelikle tüm vücut fonksiyonları giderek yavaşlar. Bu durum insan uykusunda gerçekleşen duruma da yakındır. Balıklar bu sırada hareket etmeyi de bırakır ve dinlenmeye başlar.

Balıklar bu şekilde uyumak için kendilerine güvenli bir yer bulurlar. Böylelikle metabolizma hızlarını rahatlıkla düşürür ve uyku moduna geçerler. Balıklar uyumak için daha çok suyun derin kısımlarını tercih ederler.

Balıkların göz kapağına sahip olmadığını biliyoruz ancak bazı balıklar bir çeşit istisnaya sahip. Bu balıklarda göz kapağına benzeyen bir yapı var. Bu yapı yarı saydam nitelikte. Görüşü tamamen kapatmasa da uyumayı kolaylaştıracak kadar görüşü azaltıyor.

Göz kapağına sahip olmayan balıklar ise görüş mesafesini değiştirebilecek bir mekanizmaya sahip. Bu şekilde uyku sırasında görüş mesafesini en düşük hale getirerek daha rahat bir uyku çekebiliyorlar.

Balıklar Ne Zaman Uyur?

Canlıların farklı uyuma zamanları vardır. Kimi canlılar gündüz avlanır ve yaşarken gece uyur. Kimi canlılar ise gündüz uyur ve geceleri ava çıkar. Canlının ne zaman uyuyacağında yaşama biçimi ve vücut özellikleri büyük önem taşır.

Balıkların ne zaman uyuduğuna dair net bir şey söylemek oldukça zordur. Kimi balıklar gündüz yaşar ve gece uyurken kimi balıklar gece yaşar ve gündüzleri uyur. Aslında buradan balıkların gece ve gündüz algısının olduğunu çıkarabiliriz.

Köpek Balıkları Nasıl Uyur?

Her balığın kendine ait bir uyuma yöntemi bulunuyor. Bu balıklara köpek balıkları da dahil. Köpek balıklarını suyun kralı olarak tanırız. Gücü ve görkemiyle diğer balıkları kolaylıkla korkutabilir. Ancak bu balıkların uyumak için oldukça masum bir yöntemi bulunuyor.

Köpekbalıkları uyumak için kendilerini suyun dibine bırakıyor. Öylece hareketsiz bir şekilde adeta kendilerini teslim ediyorlar. Bu durum onları oldukça savunmasız bir hale getirse de hayati fonksiyonlarını devam ettirmelerini sağlıyor. Ancak bazı köpekbalıkları biraz daha enteresan bir yönteme sahip.

Bazı köpek balıkları hareket ederek nefes alıyor. Dolayısıyla kendilerini hareketsiz bir şekilde suyun derinliklerine bırakmaları mümkün değil. Bu köpekbalıkları ise suyun dibine indikten sonra hareketlerini yavaşlatıyor. Son derece ağır hareketlerle birlikte sadece nefes almalarına yetecek kadar kaslarını çalıştırıyorlar. Böylelikle metabolizma hızlarını en düşük hale getirerek uyku moduna geçebilecek kadar yavaşlayabiliyorlar. Otomatik davranışları sayesinde beyinleri neredeyse hiç çalışmayacak bir seviyeye kadar yavaşlıyor. Uyku boyunca beyinlerini de yeterince dinlendirebiliyorlar.

Papağan Balıkları Görülmemiş Bir Yönteme Başvuruyor

Uyku, canlıları savunmasız hale getiren bir eylemdir. Hayatı devam ettirmek için en önemli eylemlerden biri olmasına rağmen bunu gerçekleştirebilmek için canlının kendini adeta teslim etmesi gerekir. Çevreyle bütün ilişkisi kesilir. Gelebilecek tüm tehlikelere karşı açık kalırlar. Refleks veremez ve kendini tehlikeli durumlardan kurtarabilecek davranışları sergileyemezler.

Geliştirdiğimiz barınaklar sayesinde kendimize uykunun oluşturabileceği doğa risklerine karşı koruyabiliyoruz. Ancak balıklar bu kadar şanslı değil. Kendilerini uyku sırasında koruyabilmek adına çeşitli yöntemlere başvurabiliyorlar. Bu yöntemlerden bazıları ise oldukça enteresan hale gelebiliyor.

Papağan balıkları da bu enteresan yöntemlerden birine başvuruyor. Bu balıklar, uyumak için mukustan biri kılıf yapıyor. Bu kılıf jöle benzeri bir yapıya sahip. Adeta kendi ürettikleri bir jöle küresinin içerisinde uykuya dalıyorlar.

Bu jöle kılıfı tabii ki de büyük balıkların saldırılarına karşı gelebilecek kadar kuvvetli bir kılıf değil. Ancak uyku sırasında küçük balıkların veya çeşitli deniz canlılarını saldırısına karşı koyabilmek için oldukça işlevsel bir yapı.

Uykunun Önemi

Canlılar gün içerisinde ciddi anlamda yorulur. Bu yorulma hem biyolojik hem de zihinsel anlamda gerçekleşir. Dolayısıyla her günün sonunda canlılar kendilerini ciddi şekilde dinlendirmeye ihtiyaç duyar. Bu noktada uyku devreye girer ve gün içerisinde oluşan tüm yorgunluğu üzerimizden alıp atmamızı sağlar.

Uyku o kadar önemli bir işlevi yerine getiriyor ki tüm canlılar bu davranışı ortak bir şekilde sergiliyor. Her canlının kendine has geliştirmiş olduğu bir yöntemi olsa da temel olarak pek çok canlı uyku eylemini sergiliyor. Uyku adeta tüm canlıları bir araya getiren ortak bir payda gibi. Uykunun olmadığı bir gezegende canlılar için hayat daha mümkün olmazdı.

Balıklar dahi gözlerini kapatamamalarına rağmen uyku davranışını göstererek hayatlarını daha kaliteli bir şekilde devam ettirmeye çalışıyorlar. Canlıların ortak olarak gösterdiği bu davranışlar temel özelliklerimiz arasında yer alıyor. Hayati öneme sahip olan bu temel özelliklerimizi canlılar yerine getirmek için kendi yöntemlerini geliştiriyor. Öyle ya da böyle tüm canlılar bu davranışları sergileyerek doğadaki yaşam mücadelesini sürdürmeye çalışıyor.