Dalgıç Pompalar
Paylaş:

Dalgıç Pompalar

Dalgıç pompaları, temiz ve az kirli sular için basınç takviyesi sağlayan havuz malzemelerindendir. Özellikle süs havuzları ve fıskiyeler, dalgıç pompaları kullanım alanlarından en sık kullanıldığı rastlanılanlardandır.

Havuz kurulumunda kullanılan havuz malzemeleri içerisinde, en kolay kullanım ve kurulum gerektiren donanım, dalgıç pompalarıdır. Çünkü akışkan bir alan içersine yerleştirildiğinde tamamen daldırıldıktan sonra kullanılabilmesi özelliği nedeniyle yer hazırlığı gerektirmemektedir. Bunun yanında diğer havuz malzemeleri içersinde, daha az gürültü ve titreşime neden olmaktadırlar. Sırf bu özelliği sayesinde bile dalgıç pompaları, konforlu ve rahat bir basınç akışını temsil etmektedir.

Süs havuzu veya Fıskiye gibi kullanım alanlarınızda dalgıç pompa satın almayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır:

·         Pompanın yerleştirileceği kuyu ya da alanda, kum temizliği yapılmış olmalıdır.

·         Dalgıç pompasından istenen verim alınmak isteniyorsa, kuyu ya da yerleşimin yapılacağı alanın en derin noktasına kadar indirilmemelidir.

·         Elektrik kontrol panelinin, pompanın yapacağı işlemleri kaldırabilecek düzeyde olması gerekmektedir.  Ayrıca elektrik motorunun, aşırı akımdan korunmasında kullanılan sistemin ayarlarının çevre sıcaklığından etkilenmeyecek tipte olması son derece önemlidir.

·         Pompanın susuz kalarak hasar görmesi engellenmelidir. Bu nedenle sistemin kuru çalışmaya karşı koruma sisteminin çalışır durumda olduğu muhakkak kontrol edilmeli, elektrik kontrol panosu içerisinden seviye elektrotunun ayarları yapılmalıdır.

Tüm bu önemli noktalar göz önüne alındığında, dalgıç pompaları süs havuzları ve fıskiyeler için kullanım kolaylığı nedeniyle çoğu zaman tercih edilen havuz malzemelerindendir.