Doğal Taş ve Kristaller Hakkında Her Şey
Paylaş:

Doğal Taş ve Kristaller Hakkında Her Şey

Spa&wellness merkezlerinde sıklıkla karşılaştığınız doğal taşların sağlığınız üzerinde nasıl bir etkileri olduğunuzu biliyor musunuz? Son yıllarda hayatımıza aksesuar, dekorasyon eşyası olarak giren doğal taşlar nelerdir? Ne işe yarar ve nerelerde kullanılır? Söylenildiği gibi gerçekten şifalı veya beden ile etkileşimleri var mı?

Spa&wellness merkezlerinde sıklıkla karşılaştığınız doğal taşların sağlığınız üzerinde nasıl bir etkileri olduğunuzu biliyor musunuz? Son yıllarda hayatımıza aksesuar,  dekorasyon eşyası olarak giren doğal taşlar nelerdir? Ne işe yarar ve nerelerde kullanılır? Söylenildiği gibi gerçekten şifalı veya beden ile etkileşimleri var mı? Yoksa daha inanca dayalı bir psikolojik bir durum mu söz konusu?

Doğal Taşlar Nedir, Nasıl Ve Neden Kullanılır?

Doğal taşlar son yıllarda insanlara mental olarak iyi geldiğine, pozitif enerji verdiğine inanılan taşlardır. Tamamen doğaldırlar ve sağlığa zararlı şeyler içermezler. Yapılan araştırmalara göre dünyanın birçok yerinde yer altında milyonlarca yılda oluşan taşlardır. Bu sebeple kozmik enerjiyle bağlarının yüksek olduğu söyleniyor ve birçok yerde farklı aksesuar ve dekorasyon eşyası olarak kullanılıyor.  Değerli bir taş güzellik, enderlik ve dayanıklılığa sahipken yarı değerli taş bunlardan bir veya iki tanesine sahiptir. Bu taşların değerli olma sebebi hem çok uzun sürede oluşmaları hem de birçok yönde insanlara iyi gelmesidir.

Doğru kullanılırsa ruhunuza, benliğinize ulaşmayı sağlayan doğal taşlar, bedeni ve zihni olumlu yönde etkiler. Yoga ve meditasyon yapıyorsanız olmazsa olmazınız doğal şifalı taşlardır. Bu doğal taşlar etrafımızdaki güçlü ve olumlu enerjiyi harekete geçirir. Doğal taşları hayatınıza aldığınızdan itibaren teninize yakın yerlerde tutmaya özen gösterin ya da belirli zamanlarda meditasyon yapın. Ancak kolye olarak kullanmak zararlıdır çünkü biz enerjinin fazlasını da istemeyiz azını da. Kalp çakrasının olduğu bölgeye kolye takıldığı zaman büyük bir enerji yoğunluğu oluşur ve bu iyi olmaz. Bileklik küpe tarzı aksesuarlar daha uygun olur.

Doğal Taşların Gücü Ne Zaman Anlaşıldı?

Doğal taşların tarihi çok eski zamanlara kadar uzanır. Farklı zamanlarda ve farklı kültürlerde korunmak, güzelleşmek, zihin olarak kötü düşüncelerden arınmak, iyileşmek için kullanılmıştır.  Bazı eski yazılarda devasa kuvars kristallerden bahsedildiği söylenir örneğin. Antik Mısır’da da muska ve tılsımlarda doğal taşların fazlasıyla kullanıldığı görülür. Platon Atlantislilerin zihin okumak için doğal taşları kullandığını söyler. Yani doğal taşlar çok eskiden beri her alanda kullanılmış. Kozmik olarak şifalı olduğuna inanılmış ve hatta sağlık sorunlarını çözmek için hep kullanılmıştır.

Doğal taşlar ve doğal kristaller güzellerdir, mistiktir ve hayal gücünü yakalarlar. Alternatif tıptaki en popüler trendlerden biri olabilirler. Birçok kişi doğal taşları ve kristalleri yakında tutmanın veya vücudun çeşitli bölgelerine yerleştirmenin fiziksel ve zihinsel faydalar sağladığına inanır.

Buradaki fikir, doğal taş ve kristallerin vücudun enerji alanıyla etkileşime girerek denge ve uyum yaratmasıdır. Birçok insan doğal taş ve kristalleri stres ve odaklanma için kullanırken, diğerleri kristallerin fiziksel rahatsızlıkları ve hastalıkları iyileştirme gücüne sahip olduğuna inanır.

Doğal taş ve kristallerin vücudu iyileştirme gücüne sahip olduğu teorisinde ne kadar gerçek payı vardır?

Bu soruyu cevaplamak için kristal tarihine, irfana ve arkasındaki bilime bir göz atabiliriz

Doğal Taş ve Kristallerin Geçmişi

Doğal taş olarak bahsettiğimiz kristaller bir mineral grubudur. Çok basit, güzel, yarı nadir taşlardır. Bazıları berrak, bazıları parlak renklere sahiptir.

Arkeolojik bulgular, amber taşının İngiltere'de 10.000 yıl öncesine kadar koruma ve refah için kullanıldığını göstermiştir. Antik Sümer kayıtları da doğal taş kristallerin refah ve sağlık için kullanıldığını gösteriyor. Yine Antik Mısır'da lapis, lazuli, turkuaz, zümrüt kuvars taşlarının tıbbi ve ritüel amaçlar için kullanıldığı biliniyor

Yine anlatılar, Leonardo da Vinci'nin de masasında bir değerli taş bulundurduğu ve “Ametistin kötü düşünceleri yok ettiğini ve düşünmeyi hızlandırdığını” iddia etmektedir

Doğal Taşların Özellikleri

Akik (Stres Taşı)

Bu taş bedendeki gerginliği azaltır. İyimserlik, canlılık ve enerji verir. Nazardan korur ve ağrı giderici özelliği bulunduğuna inanılır.

Amazonit (Uyum Taşı)

İnanılana göre ilişkilerdeki uyumu dengeleyen bir taştır. Barış duygusunu ön plana çıkartır ve kabuslara karşı etkilidir. Güzel rüyalar görmeye yardımcı olur. Doğruluk ve hakikat taşıdır.

Ametist (Pozitif Enerji Taşı)

Meditasyonlarda sık kullanılan bir taştır. Kötü düşüncelerden ve hislerden arınıp daha olumlu bakış açısına sahip olmamızı sağlar. Bağımlılıkları bıraktırmada etkilidir. Üçüncü gözü açtığına inanılır.

Ay Taşı (Dengeleyici Taş)

İnanışa göre kullanan kişiye yaşamın ritmini öğretir. Sakinleştirir, cesaret verir. Aynı zamanda aşk taşıdır. Regl günlerini düzenlemede etkisi vardır. Tokluk hissi verir. Yakut taşı ile kullanılırsa sevgi üzerinde sinerji oluşturur.

Dumortierit (Zeka Geliştiren Taş)

Hafızayı daha güçlü yapma gibi bir etkisi vardır. Unutkanlığı giderir, daha kolay öğrenmeyi sağlar. Eğer mavi safir taşı ile kullanılırsa daha etkili olur.

Galen/Galena (Bilinçaltı Taşı)

Bu taş enerjisi ile ruhsal ve bedensel hastalıkların giderilmesinde yardımcı olduğuna inanılır. Laborit taşı ile birlikte kullanılırsa daha etkili olduğu inancı ile beraber kullanılır.

Lal/Garnet (Güç Taşı)

Bu taşın duygusal olarak kişiye güç verdiğine inanılır. Travmaları daha kolay atlatmasını ve her şeyden hemen etkilenmemesini için yakında tutulur. Kan basıncını dengelediğine siyah renk olanın seksüel güç verdiğine inanılır.

Yıldız Taşı (Azim Taşı)

Bu taş kişiye istediklerine ulaşabilmesi için gereken azmi ve çalışma isteğini verdiği inancı vardır. Kararlılığı ve özgüveni arttırdığına inanılır.

Yakut/Ruby Taşı (Yaşam Gücü Taşı)

Bu taş zihindeki düşünceleri netleştirdiğine konsantrasyon ve motivasyonu arttırdığına inanılır. Kişiye refah ve özgüven sağlayan yola soktuğuna inanç vardır. Güneşi sembolize eder bu sebeple takan kişinin etrafına ışık saçtığına inanılır. Yaşam gücü enerjisi verdiği düşünülür.

Doğal Taşlar Nasıl Temizlenir?   

Doğal taşları temizlemenin birkaç yöntemi vardır.

Akan suda temizlik

Akan bir suda 3-4 dakika güzelce yıkayıp sonrasında kurulamak taşı temizleyecektir.

Tuzlu Suda Temizlik

Deniz veya okyanustan alabilirsiniz ya da evde de yapabilirsiniz. Tuzlu suda taş başına bir saat kadar bekletmek sonra kurulamak etkili olacaktır.

Tütsü İle Temizlik

Adaçayı gibi negatif enerjiden koruyan tütsülerle taşı temizleyebilirsiniz. Taş başına 30-60 saniye yeterlidir.

Gece Toprakta Bekletme

Bir gece, bu gece dolunay olursa daha iyi olur, toprakta bekletilirse taş temizlenir.