Gölet Havuz Nedir?
Paylaş:

Gölet Havuz Nedir?

Gölet nedir sorusunun yanıtı şu şekildedir: Gölden daha küçük boyutlarda olan su birikintilerine gölet denilmektedir. Gölet Havuzu ise, standart havuz görünümünde olmayan, tamamen doğal bir görünüme sahip olduğu için çevre ile dokusal bir uyuma sahip, uygulandığı ortamın peyzajını güçlendiren ve etrafı farklı bitkiler ile yapılandırılan havuz türleridir.

Gölet nedir sorusunun yanıtı şu şekildedir: Gölden daha küçük boyutlarda olan su birikintilerine gölet denilmektedir. Gölet Havuzu ise, standart havuz görünümünde olmayan, tamamen doğal bir görünüme sahip olduğu için çevre ile dokusal bir uyuma sahip, uygulandığı ortamın peyzajını güçlendiren ve etrafı farklı bitkiler ile yapılandırılan havuz türleridir.

Gölet Havuz Ne İşe Yarar?

Doğanın taklit edilmesi ile ortaya çıkan göl, nehir ve deniz gibi ekolojik oluşumlar bulunmayan yerlerde insanların su ile ilgili beklentilerine yanıt veren yapılardır.. Bahçelerde, sitelerde, parklarda kullanılabilirler.

Gölet havuzlar, klasik havuz yapılarından ziyade, inşa edildiği yerlerde doğal gölet görünümünün oluşturulmasına olanak tanır. Konvansiyonel havuzların tüm yararlı özelliklerini barındıran gölet havuzlar ayrıca buna ek olarak farklı birçok artı özelliği olan havuzlardır. Gölet havuzlar yüzme için kullanılabileceği gibi peyzaj düzenlemelerinde estetik görünüm elde etmek için bütünleyici nitelik olarak ya da tematik eleman olarak da kullanılabilirler.

Gölet Havuzun Faydaları Nelerdir?

•    Gölet havuzlar doğa ile uyumludur.
•    Tamamen doğal bir görünümleri olduğu için bulunulan ortama estetik açıdan değer katarlar.
•    Yeterince geniş olan her türlü açık alana ortamla uyumlu bir biçimde ve istenilen ebatta kurulabilirler.
•    Standart olan havuz istemeyen kişiler için idealdir.
•    Süs havuzu amaçlı olarak kullanılması mümkündür.
•    Her türlü istenilen biçimde projelendirilebilirler. Dağ başına da, en uzak alana da yapılabilirler.

Gölet Havuz Özellikleri Nelerdir?

Gölet havuzların temel özellikleri şunlardır:
•    Kullanılacağı alana göre ölçülendirilerek tasarlanırlar
•    Bitki dikimleri hidroponik yöntemler ile sağlanır. Aksi durumda temizlenmesi sorunlu ve zor olabilir
•    TSE TS 11899  standartına göre üretilirler
•    Tasarım farklılıklarına göre içlerinde farklı türden malzemeler kullanılırlar
•    Derinlik en az 1.5 metredir.
•    Isı sabit tutulduğu için suyun en soğuk havalarda bile donma riski bulunmaz.

Gölet Havuz Nasıl Yapılır?

Gölet projesi nasıl yapılır? Bu sorusunun en temel yanıtı öncelikli olarak tüm benzer çalışmalarda olduğu gibi bir fizibilite çalışması yapılır. Gölet havuzun nereye yapılacağı, ne tür bir gölet olacağı vb. parametreler belirlenir.

Gölet havuz yapımında türüne ve/veya isteme de bağlı olarak kullanılacak olan teknikler vardır. Bunlardan bir tanesi mevcut barajların olduğu ortamlarda nehir vadilerin yapılmasıdır. Burada barajın suyundan faydalanılır. Bir diğer gölet havuz inşası düz bir zemini kazarak, ya da istinat koyları ve duvarları inşa ederek rezervuar yapılmasıdır. Bir diğer yöntem ise mevcutta yer alan su kütlesinin boşaltılacak bir kontrol akışının sağlanması ile oluşur. İçine havuz için gerekli olan malzemeler konur.  
Hangi türlü yapılırsa yapılsın sonrasında peyzaj düzenlemeleri yapılır. İlgili kontrollerden geçtikten sonra son hali verilir.  

Gölet Havuzu Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Gölet havuz yapımında çok farklı malzemeler kullanılır. Kullanılan malzemeler göletin türüne göre de değişiklikler gösterir.
Gölet havuz yapımında kullanılan malzemeler:

Gölet havuzlarda en çok kullanılan malzemelerin başında astar gelir.
Gölet havuzların olmazsa olmazları arasında filtre bulunur.
Yine yapım aşamasında pompa da kullanılan malzemeler arasındadır.
Ayrıca ekosistem döngüsüne katkı sunacak olan magnezyum, kalsiyum gibi malzemeler, doğal taşlar yerleştirilir.

Gölet Havuz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gölet havuzu yapılır iken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

•    Öncelikli olarak tüm gölet inşaatı aşamaları öncesi gerekli olan iş güvenliği tedbirleri alınmalı ve gölet havuzu yapıldığına dair gerekli iş güvenliği tabelaları konulmalıdır
•    İzolasyon süreci ihmal edilmemesi gereken adımlardandır.
•    Tamamen alanında uzman, deneyimli ve profesyonel bir ekip tarafından gölet havuz yapımı gerçekleştirilmelidir.
•    Doğru malzemeler seçilmeli ve kaliteden ödün verilmemelidir.
•    Standartlara uygun havuz yapılmalıdır.
•    Yapılan alana uygun tasarımlar olmalıdır.
•    Görsellik ve estetik göz ardı edilmemelidir.

Gölet Havuz Yapımında Ne Tür Fayanslar Kullanılır?

Gölet inşaatı aşamaları kullanılabilecek olan fayans türlerinden bahsetmeden önce normal bir havuzda kullanılan fayanslardan çok daha farklı olması gerektiği ve tamamen gölet ile uyumlu fayansların kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Kullanılan fayanslar hiçbir biçimde sırıtmamalıdır.

Gölet Havuzlar Ne Sıklıkla Temizlenmelidir?

Gölet havuzların temizlenme sıklığı tamamen gölet havuzun türü ile doğru orantılıdır. Lakin kötü kokularının oluşmaması için kullanım yoğunluğuna ve mevsimine göre de değişmekle beraber ayda en az bir kere doğru bir sistem ile temizlenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Aktif kullanılan durum ve dönemlerde ise haftada en az bir kere temizlenmelidir. Kötü kokular olması durumunda göz ardı edilebilecek bir durum değildir. Ortada sağlıksız bir durumun olduğunun net bir işaretidir. Kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Fiberglas Gölet Havuz Nedir?

Fiberglas gölet havuz adından da net bir biçimde anlaşılabileceği gibi kendisine has bir yapısı olan fiberglas malzemeden yapılan havuzlardır. Sürekli bakım gerektirmeleri en büyük dezavantajlarıdır. Plastik gölet havuzlar tarzında olan gölet havuz türleri olarak da adlandırmak mümkündür. Kolay bir biçimde monte edilirler.

Astarlı Gölet Havuz Nedir?

Astarlı gölet havuz çift taraflı bant sistemleri ile özel olarak kurulan ana malzemesi astar olan gölet havuzlardır.Su birikintisinin kıvrımına uygun olarak şekillendirilirler. Kullanılan astarlar kolay gerilen ve katlanan türdendir. İstenen her boyutta üretilebilirler.

Tuğlalı Gölet Havuzlar Nedir?

Tuğlalı gölet havuzlar ana malzemesi tuğla olan havuzlardır. Beton gölet havuzlar ile benzerlik gösteren bir yapıları vardır. Sıva ya da fiberglas malzeme ile desteklenirler. En büyük dezavantajları tuğlaların zaman zaman hareket etmesidir. Bu yüzden belli periyotlar ile kontrol edilmeleri gerekir. Havuzda bu duruma istinaden çatlaklar ortaya çıkabilir. Yapımları sırasında aydınlatma ünitesi, ısıtıcı, skimmer ve havalandırıcı talebe istinaden kullanılabilir.

Plastik Gölet Havuzlar Nedir?

Plastik gölet havuz, plastik kullanılarak oluşturulan gölet tarzında olan havuzlardır. Kurulumu kolaydır. Aynı şekilde de bakımı da kolay olan havuzlardır. Düşük maliyetleri ile öne çıkarlar. Herhangi bir taşınma sırasında kişiler rahatlıkla yanlarında taşıyabilir. Bu havuzlarda sert plastik kullanıldığı için sert bir malzeme bile düşse herhangi bir sorun yaşanmaz.

Betonarme Gölet Havuzlar Nedir?

Betonarme havuzlar genellikle astar tabanlı havuzların çoğundan daha büyük hacimlerde su tutmak için inşa edilir ve genellikle 2 metre derinliğe kadar inşa edilir. Yerden de yükseltilebilirler. Dik kenarlı olarak inşa edilebilirler. Gözetleme pencereleri de takılabilirler. Beton havuzlar, normal astarlı havuzlardan çok daha uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Ve size daha karmaşık ve verimli bir filtre sistemi kurma seçeneği sunar. Ancak bunlar, önemli bir mühendislik projesidir. Bunları inşa etmek çok daha karmaşık olabilir. Betonarme gölet havuzları kalifiye uzmanların yardımına ihtiyaç duyarlar.