Hamilelikte Yüzmek Sağlıklı mı?
Paylaş:

Hamilelikte Yüzmek Sağlıklı mı?

Hamilelik özel bir dönemdir ve çoğu kadın kendi sağlığının yanı sıra bebeğinin de sağlığını korumak için ellerinden gelen her şeyi yapar. Arka bahçenizde bir yüzme havuzunuz varsa, şanslısınız çünkü hamilelik sırasında yüzmek sadece formda kalmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda yaşayabileceğiniz bazı semptomları hafifletmeye de yardımcı olacaktır.

İşte hamilelikte yüzmenin 10 faydası.

1. Bulantıya Elveda Deyin

Bulantı, pek çok kişi için hamilelik sırasında büyük bir sorun olabilir, ancak serin bir yüzme havuzunda kısa bir süre yüzdüğünüzde mide bulantısı kaybolabilir. Gebelikte bahçenizdeki yüzme havuzunda çok zaman geçirmek için harika bir neden!

2. Terlemeye Son

Hamile kadınlar ekstra ağırlık taşıdıkları için çoğu zaman aşırı terlerler. Kendinizi serin bir su kütlesine daldırmaktan daha iyi bir yol var mı?

3. Kendinizi Daha Hafif Hissedin.

Hamilelik ağırlığı, bel ve eklemlere baskı yapar. Ancak suyun kaldırma gücünü deneyimlediğinizde, tüm bu ağırlık sihirli bir şekilde kaybolur. 20 kilo daha ağır olduğunuzu ve tüy kadar hafif hissettiğinizi hayal edin!

4. Kan Dolaşım Hızınız Artar.

Havuzda tur attığınızda, kan dolaşımınızı hızlandırır. Bu sizin ve bebeğiniz için iyidir. Sağlıklı bir hamilelik geçirmenize yardımcı olur. Unutmayın, bebeğin güçlü ve sağlıklı büyümesi için oksijenlenmeye ihtiyacı vardır ve yüzme turları bunu sağlamanın harika bir yoludur.

5. Karın Kaslarınızı Güçlenir.

Yüzme havuzunda tur attığınızda, hareketler karın kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Bu sadece doğum sürecini kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda kaslarınızın doğumdan sonra daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir, böylece forma geri dönmeniz daha kolay olur.

6. Rahatsızlığı Geçmişte Bırakın.

Vücudunuz suya battığında, şişmiş uzuvlarınızda ve ağrıyan ayak bileklerinizde anında rahatlama hissedecek ve geçmek bilmeyen sırt ağrınızdan kurtulacaksınız. Suyun kaldırma kuvveti, ağrıyan eklem ve kaslarınızı anında rahatlatacaktır.

7. Artık Kaygı Yok.

Yüzme, endorfin hormonlarını artırır. Bu da zihinsel ve ruhsal sağlığımız üzerinde olumlu etliler yapar. Pek çok anne adayı kaygı yaşadığından, yüzmek bununla mücadele etmek için doğal bir egzersizdir. Bahçenizde yer alan yüzme havuzunuzda geçireceğiniz vakit ile kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

8. Yapabiliyorken Uyuyun!

Bebek geldiğinde, mutlu uyku geceleriniz bir süreliğine beklemeye alınır. Ancak iyi haber şu ki, hamileyken yüzerseniz daha derin ve daha tatmin edici bir uykunun tadını çıkarabilirsiniz. Böylelikle iyi dinlenerek bebeğin uykusuz gecelerine daha iyi hazırlanmış olursunuz.

9. Hamilelikte Oluşan Varislerden Kurtulun.

Hamileliğin talihsiz bir sonucu varisli damarların ortaya çıkmasıdır. Ancak yüzme havuzunda iyi vakit geçirirseniz, onları azaltabilir hatta önleyebilirsiniz. Bunun nedeni, suda yüzerken bacaklarınızdaki ve ayaklarınızdaki baskıyı kaldırmanızdır.

10. Doğum Sonrası Vücudunuzda Oluşabilecek Sarkmaları Korumanın En İyi Yöntemi Yüzme

Karın kası duvarındaki iki rektus kası arasında anormal bir ayrılma olan diastasis recti, hamile kadınların %65 ila 0'ünü etkiler. Bu durumdan korunmanın en etkili yöntemlerinden biri de yüzerek sağlanabilen karın kası duvarlarını güçlendirmektir.

Hamileyken Yüzmek Siz ve Bebek İçin İyidir

Yeni bebekle hayata hazırlanırken, sizin ve bebeğinizin sağlığını sağlamak için elinizden gelen her şeyi yapmak istemeniz çok normal. Hamilelik sırasında yüzmek, forma girmenin, daha dinlendirici bir uykunun tadını çıkarmanın, kaslarınızı güçlendirmenin ve kaygıyı azaltmanın harika bir yoludur.

Yukarıda saydığımız “Hamilelikte Yüzmenin 10 Faydası” sizi ve bebeğinizi, mutlu, sağlıklı, huzurlu yeni bir hayata hazırlayacaktır. Hem hamilelik sürecinde hem de sonrasında sizin ve bebeğinizin gelişimine ve sağlıklı olmasına katkı sağlayacaktır.