Havuz Bakımında Sıkça Sorulan Sorular
Paylaş:

Havuz Bakımında Sıkça Sorulan Sorular

İster havuz bakımı konusunda acemi, ister havuz bakımı uzmanı, ya da sadece havuz meraklısı olun, havuzlarınızla ilgili olarak ne yapacağımızı bulmak söz konusu olduğunda hepimiz zaman zaman biraz yardıma ihtiyaç duyabiliriz.Biz Pekcan Havuz olarak, müşterilerimizden aldığımız en popüler ve en çok sorulan havuz problemlerinin bazılarını bu yararlı makalede sizler için derledik.

Kullandığımız Havuzun Ne Anlatmak İstediğini ( Dilini ) Anlamak

PH nedir?
Basitçe ifade etmek gerekirse, pH, suda bulunan hidrojen miktarını ifade eden "hidrojen potansiyeli" anlamına gelir. pH, 0 ila 14 arası bir ölçekte ölçülebilir. Havuz içindeki pH dengesi çok önemlidir çünkü, havuzun içindeki suyun asitliğini veya alkalinitesini ölçmenin en iyi yolu budur. Bu kimyasal denge, havuz ekipmanını korur ve dezenfektanın suyu en iyi durumda tutmak için elinden gelenin en iyisini yapmasına izin verir.

İdeal aralık 7,4 ile 7,6 pH arasında olmalıdır.

Kalsiyum sertliği (CH) nedir?
Kalsiyum sertliği, havuz suyu içinde çözünmüş kalsiyum miktarını ifade eder. Kalsiyum sertliğini uygun aralıkta tutmak önemlidir çünkü havuz ekipmanını korumaya yardımcı olur ve suyunuzun bulanık görünmesini önlemeye çalışır.

İdeal kalsiyum sertliği (CH) aralığı 175 ila 225 ppm'dir.

Klor Talebi Nedir?
Klor talebi, havuz suyuna eklenen toplam klor ile bakiye klor arasındaki fark olarak açıklanabilir. Yağmur, havuzu kullananların üzerinden suya geçen maddeler ve diğer kirleticiler gibi etkenler nedeniyle havuz suyunda klor talebi oluşabilir. Basitçe söylemek gerekirse, suya sağlanandan daha fazla dezenfektan gerektiği anlamına gelir.

Serbest Bulunan Klor Nedir?
Kullanılabilir Klor, temelde havuz suyunuzdaki organik maddeyle BİRLEŞMEYEN ve orada bakteri ve yosunları öldüren aktif klordur - havuzunuzun sağlıklı ve temiz görünmesini sağlar. İdeal Serbest Mevcut Klor aralığı 1-3 ppm arasında olmalıdır. Eğer Serbest Klor değeriniz 1 ppm'nin altındaysa, bu, havuzunuzda bulanıklık ve yosun büyümesi gibi sorunlara neden olabilir. Serbest mevcut klorunuzun mükemmel seviyede olmasını sağlamak, özellikle havuzunuzun en çok kullanıldığı yaz aylarında çok önemlidir.

Temel Havuz Bakımı

Havuz ekipmanımı ne kadar süreyle çalıştırmalıyım?

Havuz filtre sistemi ideal olarak günde 6 ila 8 saat çalışmalıdır. Su sıcaklıkları 26 °C 'nin üzerine çıktığında (özellikle yaz aylarında), sistemi her gün 8 ila 12 saat çalıştırmanızı öneririz.

Havuzumu her yıl boşaltmam gerekir mi?
Popüler inanışın aksine, kesinlikle gerekli olmadıkça, her yıl havuzunuzu boşaltmanıza gerek yoktur. Ancak havuzu boşaltmanız gerekirse, kış aylarında boşaltmamanızı tavsiye ederiz. Neden? Diye sorabilirsiniz. Kış aylarında havuzunuzun içinde su tutmak, havuzunuzun dibinin çatlamasını önleyebilir - özellikle hava sıcaklığı donma sıcaklıklarına ulaştığında. Havuzunuzu boşaltmak yerine, suyu korumanızı ve havuzunuza girecek diğer kirleticileri ( yaprak, böcek vb. ) tutmak için sezon dışı kullanılan havuz örtüsü satın almanızı öneririz .

Havuz aydınlatmamı korumak için ne yapmalıyım? 

Havuz aydınlatmanızın bakımı oldukça basittir. Düzenli havuz bakımı yapılırken lambalarınızı da temizleyin. Arızayı önlemek için eski ampullerinizi değiştirin ve kablo bağlantılarınızın düzenli ve emniyetli yapıldığından emin olun.

Skimmerimi ve pompa sepetlerimi ne sıklıkla temizlemeliyim?
Yılın zamanına veya havuzunuzun bulunduğu yere bağlı olarak, en iyisi havuzunu süpürdükten sonra sepetinizi temizlemenizi öneririz ve günde bir kez pompa sepeti temizlenmelidir. Günlük temizlik yapamıyorsanız, haftada en az bir kez bu işlem yapılmalıdır.

Havuzumu şokladım. Kullanmadan önce ne kadar beklemem gerekiyor?
Biz şoklama işlemi yapıldıktan sonra 8 ila 12 saat süre ile havuzunuzu kullanmamanızı  tavsiye ediyoruz. Yani, biz bunun yapılması için en mükemmel zamanın gece olduğunu düşünüyoruz. Akşam havuzunuzu şoklamak, sisteminizin tüm gece boyunca da çalışmasına izin verebileceğiniz en iyi zamandır. Klor içermeyen bir şok kullanıyorsanız , havuzunuzu şokladıktan sonraki 30 dakika içinde hemen kullanabilirsiniz.

Geçen sezondan kalan havuz kimyasallarım var, yine de kullanabilir miyim?
Bu, kimyasalın türüne bağlıdır. Havuz kimyasalları uygun sıcaklık ve ortamda tutulursa uzun süre dayanabilir. Kuru kimyasallar söz konusu olduğunda, son kullanma tarihinden önce yaklaşık 7 yıllık bir raf ömrüne sahiptirler. Sıvı havuz kimyasalları donmazlarsa bu kadar uzun süre dayanabilirler. Sıvı havuz kimyasalı donarsa ve çözülürse, kimyasallar ayrılabilir ve olması gerektiği gibi düzgün çalışmayabilir. İşin püf noktası, kimyasalları kış mevsiminde de uygun sıcaklıklarda depolamaktır.

Benim için en uygun havuz temizleyici türü hangisidir?
Bu soruyu cevaplamanın pek çok yolu var! Şanslısınız, havuzunuz için en iyi havuz temizleyicisine karar vermenize yardımcı olacak birkaç makalemiz var. Onlara buradan kolayca ulaşabilirsiniz.