Havuz Suyu Dezenfeksiyonu
Paylaş:

Havuz Suyu Dezenfeksiyonu

Yüzme havuzlarında ve süs havuzlarında bulunan, gözle göremediğimiz bakterileri, partikülleri ve yabancı maddeleri çeşitli kimyasallar kullanarak sudan uzaklaştırma yöntemine havuz dezenfeksiyonu denir. Havuz suyunda dezenfeksiyonu sağlayan en önemli etken klordur. Buna bağlı olarak havuz suyu analizlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli parametreler başta klor olmak üzere, pH ve orp değerleridir.

Yüzme havuzlarında ve süs havuzlarında bulunan, gözle göremediğimiz bakterileri, partikülleri ve yabancı maddeleri çeşitli kimyasallar kullanarak sudan uzaklaştırma yöntemine havuz dezenfeksiyonu denir.  Havuz suyunda dezenfeksiyonu sağlayan en önemli etken klordur. Buna bağlı olarak havuz suyu analizlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli parametreler başta klor olmak üzere, pH ve orp değerleridir.

Havuz Suyu Ölçümleri Doğru Yapılmazsa Oluşabilecek Problem ve Çözümleri

 

Problemler:

- Sudaki pH değerinin çok düşük olması ve suda kloramin oluşması sebebi ile havuzda klor kokusu ve gözde yanma problemi     

- Yüksek alkalinite ve düşük alkalinite sebebi ile pH değerinin düşmemesi veya yükselmemesi problemi 

- Kalibrasyonu yapılmamış klor ölçüm sistemi kullanılması sebebi ile klor ölçümünde klor miktarının hep aynı kalması problemi

- Yetersiz klorlama ve yosun önleyici kullanılmaması sebebi ile yeşil bulanık su, kaygan yüzeyler ve yosunlaşma problemi

Çözümler:

- pH değeri düşük ise havuz suyuna pH+ eklenerek pH değeri yükseltilir, suya klor şoklaması yapılır.

- Havuz suyuna tek noktadan verilecek asit dozlamaları, suya alkaliniteyi artırıcı sertlik ilavesi veya kalsiyum hipoklorit ilavesi yapılır.

- Ölçüm setinin kalibrasyonu sağlanır.

- Klorun etkisinin düşmesi engellenerek klor dozajı sağlanır, yosun önleyici kullanılır.