Havuz Suyu Kimyasının Doğru Olduğunu Gösteren 5 Temel Gösterge
Paylaş:

Havuz Suyu Kimyasının Doğru Olduğunu Gösteren 5 Temel Gösterge

Havuz suyunuzu her sezon kristal berraklığında ve pırıl pırıl temiz tutmak için, her havuz sahibinin havuz suyu hakkında dikkat etmesi gereken beş şey var.

Havuz suyunuzu her sezon kristal berraklığında ve pırıl pırıl temiz tutmak için, her havuz sahibinin havuz suyu hakkında dikkat etmesi gereken beş şey var. Bundan önce ilk bilmeniz gereken şey;
Havuz Kimyası Nedir?
Havuz kimyası terimi size liseyi hatırlatan bir kavram gibi gelebilir. Ancak endişelenmeyin, temelleri anlamak için bilim dehası olmanıza gerek yok. Yeni bir havuz sahibi veya daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen biri iseniz Pekcan havuz uzmanları, havuz sahibi olmanın sağlayabileceği tüm anların ve hatıraların keyfini çıkarmanıza yardımcı olacak tavsiyeleri ile güvenilir su uzmanınızdır.

1. Amonyak Kokulu Havuz.

Hepimiz bir havuzda olan ve her zaman karşılaştığınız klasik "havuz kokusuna" aşinayızdır. Fakat bu kokladığınız klor değil, klorin etkisiz hale getirildiğinde oluşan kimyasal bir bileşik olan kloraminlerin bir sonucudur.

Klor her zaman her çözüme uyan tek çözüm değildir. Unutmayın ki klor her zaman tek çözüm değildir. Klor, en yaygın ve iyi bilinen havuz kimyasalıdır ve koşullar uygunsa mükemmel bir dezenfektandır. Bununla birlikte, klordaki bir dengesizlik bu kimyasalı daha az etkili hale getirebilir, bu da bulanık suya, yosun oluşumuna veya hoş olmayan bir "havuz kokusuna" neden olabilir. Ve havuzunuzda kaçınmak istediğiniz olumsuz pek çok şey yol açabilir.

Bırakın Klorunuz Konuşsun.

Havuzunuz güçlü bir şekilde klor kokuyorsa, havuz suyunuzun bir örneğini Pekcan gibi havuz bakımı konusunda bir havuz firmasına iletebilirsiniz. Havuz kimyanızın bozulmasına neyin neden olduğunu tespit edebilen uzman ve ekipmanlara sahibiz.

2. Havuz Duvarlarımda Ve Ekipmanlarımda Beyaz Pul Gibi Lekeler Var.

Bazen havuzunuzun çevresinde, özellikle derzlerde, fayanslarda ve ekipmanlarda gördüğünüz beyaz, kireçli birikinti kalsiyumdur. Bu sinir bozucu kalsiyum birikimi, havuz suyunuzun pH seviyelerine dair size ipuçları verebilecek olan "ölçeklendirme" olarak da bilinir.
pH her zaman temel bir bilim değildir.
Su çok asidik olduğunda (7 pH'ın altında), deri döküntülerine, bulanık havuz suyuna ve kireçlenmeye neden olabilir. Havuzunuzda kireçlenme oluştuğunda, su akışı da kısıtlanabilir.
Bununla birlikte, su çok alkaliyse (7,8 pH'ın üzerinde), aksi takdirde "temel" olarak bilinirse, suyunuzu sterilize ve temiz tutmada klorun etkinliğini azaltabilir.
7,3 ile 7,6 arasında nötr bir pH dengesi bulmak, güvenli ve keyifli bir havuzun anahtarıdır.
Pekcan, pH'ınızı izlemenize yardımcı olmak için sizin yanınızdadır.
Havuzunuzun pH seviyelerini izlemenize yardımcı olacak Pentair IntelliChem® Su Kimyası Havuz Kontrol Cihazı gibi bir ürün olup olmadığını havuz uzmanınıza sorun.

3. Havuz Bakım Uzmanım Az Önce Havuzumun Alkalitesinin Düşük Olduğunu Söyledi.

 Alkalinite seviyeniz çok düşükse, havuzunuzun pH'ı dalgalanarak havuz duvarlarına, metale ve hatta yüzücülere zarar verebilir.
Bununla birlikte, alkaliniteniz çok yüksekse, hoş olmayan bir şekilde bulanık su ve kireçlenme yaşayabilirsiniz ve klorunuz da uygun şekilde sterilize edilmemiş olabilir.
Alkali ve havuzun içinde iyi hissediyorum.
Alkalinite, suyunuzdaki toplam çözünmüş madde konsantrasyonu anlamına gelir ve pH ölçeğinden ziyade milyonda parça (ppm) olarak ölçülür. Suyunuzda uygun alkalilik düzeyine sahip olmak, pH'ınız için bir tampon görevi görerek dalgalanmaları emdiği için havuz kimyasının sabit kalmasına yardımcı olur.

Havuz Kimyası Kontrolü!

Pekcan, temiz havuz suyunuza olan güveninizi artırmak için otomatik su kalitesi izleme sistemi ürünlerine sahiptir. Bu ürünler, havuz kimyanıza ayak uydurmanıza yardımcı olur ve sorunlar ortaya çıktığında gerçek zamanlı uyarılar verir.

4. Havuz Suyu Çok Yumuşak Veya Çok Sert.

Yumuşak su, bazen havuz duvarlarınız veya arkasında bulunan toprak olabilecek diğer kaynaklardan mineraller arayacaktır. Bu mineral arayışı, vinil astarları zayıflatabilir ve hatta metali aşındırabilir!
Bunların hepsi bir dengeleme eylemidir.
Tıpkı evinizdeki duşta olduğu gibi havuz suyu da sert veya yumuşak olabilir.
Su çok yumuşak olduğunda aşındırıcı hale gelebilir ve havuzunuzdaki fayanslara, sıvalara ve metallere zarar verebilir.
Öte yandan, çok sert olan su bulanıklaşacak ve bu sadece çekici görünmekle kalmayacak, aynı zamanda suyun kireçlenmesine de neden olabilecektir. Önlem alınmazsa, kireçlenme su akışını bile engelleyebilir.
"Doğru" havuz suyu elde etmek için ideal kalsiyum sertliği aralığı 150-400 ppm arasındadır.

5. Stabilize Olmayan Havuz Suyu.

Klor güneşe maruz kaldığında dengesizleşebilir. Klor stabilizatörü olarak da bilinen siyanürik asit, güneşin kloru hemen nötralize etmesini engeller. Birçok havuz sahibi, havuzlarını temiz tutmak için siyanürik asit içeren klor tabletlerine davranır.

Klor tabletleri her zaman her şeyin çözümü değildir.

Zamanla, bu tabletler havuz suyunuza sık sık katıldığından, havuzunuzdaki genel siyanürik asit seviyeleri çok yükselebilir ve bu da kloru etkisiz hale getirerek yosun oluşumuna veya istenmeyen bir "havuz kokusuna" yol açabilir.

Herhangi bir katkı maddesi içermeyen klora kararsız klor denir. Bu tip klor en çok güneş ışığının sorun olmadığı kapalı havuzlarda kullanılır.
5 ana temele dikkat ederek klorun verimini her zaman en üst düzeyde tutmanız gerekir. Başta anlattıkça karışık gelen işlemler bir süre sonra rutin havuz bakım uygulamaları olacağından korkulacak yanları yoktur. Elbette Pekcan Havuz gibi güçlü bir desteğiniz varsa bu süreçler çok daha anlaşılabilir ve sürdürülebilir olacaktır. Havuzunuz ile ilgili tüm sorularınız için telefonunuz kadar size yakın olduğumuzu biliyorsunuz. Sağlıklı ve keyifli günler dileriz.