Havuz Temizliğinin Önemi
Paylaş:

Havuz Temizliğinin Önemi

Temiz bir havuz suyu insan sağlığını tehdit edebilecek patojen ve kimyasalları içermemelidir. Havuz temizliği yapılmasının amacı suda oluşabilecek bakteri ve virüsleri yok etmek, yosun oluşmasını kontrol altına alabilmek, organik maddeleri, kötü koku ve su bulanıklığını giderebilmektir.

Temiz bir havuz suyu insan sağlığını tehdit edebilecek patojen ve kimyasalları içermemelidir. Havuz temizliği yapılmasının amacı suda oluşabilecek bakteri ve virüsleri yok etmek, yosun oluşmasını kontrol altına alabilmek, organik maddeleri, kötü koku ve su bulanıklığını giderebilmektir.

Havuz Sularının Dezenfeksiyon Nedenleri

Havuz sularında gün içinde insan vücudundan, havadan, bitki tozlarından ve çevreden gelen çeşitli kirler birikir. Bu kirler sebebiyle bakımsız kalan havuz suları tifo, deri enfeksiyonları, çocuk felci, mide, enfeksiyonu, lejyonella, kulak enfeksiyonu, göz enfeksiyonu gibi hastalıklara sebep olabilir. Bu yüzden belirli aralıklarla havuz temizliği yapılması gerekir.

Havuzlar Hangi Aralıklarla Dezenfekte Edilmeli?

Halka açık havuzlarda filtrasyon işlemleri beş altı saatte bir yapılmalıdır. Yetersiz filtrasyon suyun bulanık görünmesine sebep olur. Filtrasyon sirkülasyonunu yapan pompaların önündeki kıl tutucuların haftada üç ila dört kez temizlenmesi gerekir. Sezon başlarında bütün havuzun dezenfeksiyonu yapılmalıdır. Havuzlarda, havuz kimyasallarıyla yapılan temizlemelere dikkat edilmelidir. Kimyasal temizlik, konusunda uzman kişiler tarafından havuzun kullanılmadığı, özellikle akşam saatlerinde yapılmalıdır.

Pekcan Doğru Tercih

Havuz temizliği dışında spa, atık su arıtma, proje tasarım uygulamaları, yeşil enerji, doğal havuz, kimyasal satışlar, servis, bakım ve kurulum gibi alanlarda hizmet veren www.pekcan.com.tr uzman tavsiyeleri, yerinde keşif, su analizleri gibi birbiriyle alakalı çeşitli konularda da hizmet vermektedir.  Ödeme konusunda da ihtiyaca özel paketler hazırlayarak ziyaretçilerine kolaylıklar sunmaktadır.