Havuz Terapisi Nedir? Havuz Terapisi Ne İşe Yarar?
Paylaş:

Havuz Terapisi Nedir? Havuz Terapisi Ne İşe Yarar?

Havuz terapisi, bazı hastalıklar için su içi egzersizleri temel alan bir yöntemdir. Su içi tedavi yöntemi olarak da bilinen havuz tedavisinin geçmişi antik çağlara dayanmaktadır. Modern anlamda havuz terapisi ise 19. yüzyıl sonlarında Sebastian Kneipp isimli papaz tarafından geliştirilmiştir.

Havuz Terapisi Nedir? Havuz Terapisi Ne İşe Yarar?

Havuz terapisi, bazı hastalıklar için su içi egzersizleri temel alan bir yöntemdir. Su içi tedavi yöntemi olarak da bilinen havuz tedavisinin geçmişi antik çağlara dayanmaktadır. Modern anlamda havuz terapisi ise 19. yüzyıl sonlarında Sebastian Kneipp isimli papaz tarafından geliştirilmiştir. 

Su terapisi, hidroterapi olarak da bilinen havuz terapisinde sıcak ve soğuk suyun vücut üzerindeki etkilerinden faydalanılmakta ve havuz fizik tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Havuz terapisi yönteminde suyun kaldırma kuvveti, sıcaklığı ve basıncı olmak üzere üç özellik önem taşımaktadır. Suyun sahip olduğu kaldırma kuvveti sayesinde kişi normal koşullarda yapamayacağı birçok aktiviteyi su içerisinde gerçekleştirebilmektedir. Suyun kaldırma kuvveti ile eklemlemelere binen yük azalır ve vücut daha rahat hareket eder.

İnsan vücudunun üçte ikisinin su ile kaplı olması suyun hayatımız için neden önemli olduğunu açıkça göstermektedir. Sıcak bir duş almanın vücuttaki dinlendirici etkisi gibi havuz terapisi ile kişinin kronik rahatsızlarından kurtulması, belirli hastalıkların önlenmesi hedeflenmektedir. Alternatif tedavi yöntemlerinin gelişmesi ile beraber havuz terapisi uygulamalarında da artışlar olmuştur. Fizik tedavi merkezlerinde hidroterapi uygulamaları için terapi havuzları bulunmaktadır. Buralarda uygulanan tedavilerden sonra kişilerin büyük çoğunluğunda ağrılarında azalma olduğu ve iyileşme gerçekleştiği bilinmektedir.

Havuz Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Öncelikle kas-iskelet sistemi, kardiyovasküler sistem ve solunum sistemi hastalıkları olmak üzere pek çok fiziksel rahatsızlık durumunda tedavi amaçlı uygulanmaktadır. Bunlar dışında nörolojik hastalıklar içinde başvurulan bir tedavi çeşididir. Havuz terapisi ile beraber kişilerde moral ve motivasyon artışı gözlenir.

Havuz tedavisinin deneyimli fizyoterapist ve hidroterapistler tarafından hijyenik havuzlarda yapılması oldukça önemlidir.