Havuzlar Çocuklar İçin Tehlike Oluşturur mu?
Paylaş:

Havuzlar Çocuklar İçin Tehlike Oluşturur mu?

Ebeveynler ve havuz işletmenlerinin havuz kullanımı ile ilgili temel güvenlik kurallarını bilmesi çocukları havuz tehlikelerinden yaralanmalarından koruyacaktır.

Yaz aylarında sıcaktan bunalıp serinlemek için havuzlara akın edenler sadece yetişkinler değildir. Aynı şekilde çocuklarda ısınan havadan bunalıp soluğu havuzlarda almak isterler. Havuzların çocuklar açısından en cezbedici yönü havuzlarda geçirdikleri eğlenceli anlardır. Özellikle aktiviteleri ve oyun ekipmanları olan havuzlar, çocukların bütün günlerini havuzlarda geçirmelerini sağlar. Durum böyleyken, bütün günlerini havuzlarda geçiren çocuklar için havuzdan kapmaları olası pek çok hastalık ortaya çıkabilir. Yüzme havuzlarında steril ve hijyenik ortamı oluşturmak için gerekli kimyasalları kullanmak, havuz temizliği ve havuz bakımı için önemli bir zorunluluktur. Ancak havuz temizliğinde kullanılacak bu kimyasallar gerekli ölçümler yapılarak kullanılmadığı ve dikkat edilmediği takdirde çocuklar için çok ciddi problemlere yol açar. Özellikle suda bulunan klor seviyesi çok iyi ayarlanmalıdır. Klor havuz bakımında önemli bir kimyasaldır. Ancak gerekenden fazla kullanıldığında özellikle çocuklarda kimyasal tahrişe bağlı oluşan konjoktivit denizlen göz enfeksiyonuna sebep olur. Sudaki klora bağlı gelişen konjoktivitlerde kızarıklık ve gözlerde yanma gibi belirtiler ön plana çıkar.

Temiz olmayan yüzme havuzlarında vakit geçiren çocuklar için birçok enfeksiyon riski vardır. Hatta dış kulak ve orta kulak iltihabı gibi rahatsızlıklara dahi yakalanma riskleri vardır. Bu enfeksiyonların etkeni mantar, bakteri ya da virüstür. Çocuklarda kulakta kaşıntı, kötü kokulu akıntı, ağrı ve ateş gibi belirtilere yol açar. Kulak enfeksiyonu dışında yüzme havuzlarında en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri de idrar yolu enfeksiyonudur. Temiz olmayan havuzlarda özellikle kız çocukların da idrar yolu iltihabı riski fazladır. Ayrıca ıslak mayo ile beklemek ve havuz kenarında yerlere oturarak uzun süre vakit geçirmek, mikropların idrar yollarına giriini kolaylaştırır. Ağrılı idrar yapma, bulantı, kusma, iştahsızlık, karın ağrısı, ateş ve halsizlik gibi belirtiler gösterir. Mantar hastalığı da ciltte, saçlı deride ve tırnaklarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Vücudun farklı yerlerinin uzun süre ıslak kalması mantara sebebiyet verir. Genel kullanıma açık, hijyen olmayan yüzme havuzu kenarları, banyo, tuvalet gibi ortamlardan, mantar hastalığı olanların kullandığı terlik, havlu ve diğer eşyalardan bulaşma riski vardır. Mantar lezyonları kaşıntılı, kızarık ve üzeri beyaz kabuklu olabilir. Bu tarz enfeksiyon şikayetlerinde hiç vakit kaybetmeden ivedilikle doktora başvurulmalıdır. 

Temiz olmayan havuzlarda suya dalmak sinüziti tetikleyen bir unsurdur. Ayrıca kalabalık ortamlara girildiğinde damlacık enfeksiyonları solunum yollarından bulaşabilir. Ateş, öksürük, halsizlik, boğaz ağrısı, burun akıntısı, iştahsızlık gibi şikayetler sinüzit belirtileridir. Hijyen olmayan havuzların sebep olduğu bir diğer hastalıkta bulaşıcı sarılıktır. Hepatit A denilen bulaşıcı sarılık türü bir virüse bağlıdır. Halsizlik, ateş, kusma, karın ağrısı, idrar renginde aşırı sarılaşma, göz akında sararma gibi belirtileri vardır. Bu hastalıktan aşılanmak suretiyle korunmak mümkündür.

Bu tip sorunların yanında havuz kullanımı ile ilgili temel güvenlik kurallarını bilmek çocukları havuz yaralanmalarından koruyacaktır.

Ebeveynlerin Çocukları İçin Bilmesi ve Çocuklarına Öğretmesi Gereken 10 Havuz Güvenliği Kuralı

Havaların ısınmaya başlaması ve yüzme mevsimi yaklaşırken, işte ebeveynlerin bilmesi gereken 10 havuz güvenliği ipucu hayat kurtaracak. Çocuğunuz ister bir yüzme havuzunda ister bir site, ev yüzme havuzunda vakit geçirsin, yüzme sezonu resmi olarak başlamadan önce bu önemli havuz güvenliği kurallarını çocuğunuzla mutlaka paylaşın!

  1. Yürüyün, koşmayın. Bir numaralı havuz güvenlik kuralı, asla ve asla bir yüzme havuzunun yakınında koşmamaktır. Islak beton üzerinde kayma gerçek bir endişe kaynağıdır ve ciddi yaralanmalara neden olabilir.
  2. Talimatları dinleyin ve havuz kurallarına uyun. Halka açık havuzların, izin verilen oyuncaklar ve kıyafetler dahil olmak üzere havuzda davranış ve oyunla ilgili farklı kuralları olabilir. Her zaman havuz kurallarına uyun.
  3. Sığ kısımda dalış yapılmaz. Yalnızca belirlenmiş alanlara dalın ve asla yer üstü havuzuna dalmayın. Dalış yaralanmalarının ömür boyu sonuçları olabilir.
  4. Şakalaşmaya yer yok. Özellikle küçük çocukların havuzda sert oynamaları sırasında boğulma kazaları meydana gelebilir. Havuzda üst üste atlamak, su altında kimseyi tutmaya çalışmak yok.
  5. Kanalizasyon ve havuz giderlerini etrafında oynamayın. Uygun şekilde donatılsa bile havuz giderleri ve kapakları tehlikeli olabilir. Asla kanalizasyon veya emiş yakınında oynamayın. Biri veya bir şey bu kanallara veya aspiratörlere yapıştığında meydana gelir ve kırılamayacak kadar küçük olan küçük çocuklar için ciddi bir tehlike oluşturur. Havuz sahibiyseniz, düzgün çalıştığından emin olmak için giderlerinizi ve kapaklarınızı düzenli olarak kontrol edin.
  6.  Asla yalnız yüzmeyin. Hiç kimse tek başına yüzmemeli ve çocuklar, kanıtlanmış yüzücüler olsalar bile kesinlikle havuzda gözetimsiz bırakılmamalıdır. Boğulma kazalarının, kurban yalnızken veya denetimsizken meydana gelme olasılığı çok daha yüksektir.
  7. Güneş güvenliği de güvenlik anlaşmanın bir parçası. Açık havada yüzerken daima güneş kremi kullanın ve havuz kenarında uygun giysiler giyin. Bu özellikle çocuklar için önemlidir.
  8. Havuz güvenlik ekipmanlarını doğru kullanın. Havuz güvenlik ekipmanları oyuncak olarak kullanılmamalıdır. Tüm ekipmanın iyi durumda olduğundan ve gerektiğinde uygun kullanım için hazır olduğundan emin olun.
  9. Fırtına tehdidi olduğunda havuzun dışında ve içeride havuz kullanmayın. Yıldırım, yağmur yokken hatta mavi gökyüzü görünürken bile aniden çarpabilir. Bir fırtına yaklaştığında siper alın ve son yıldırım görüldükten veya gök gürültüsü duyulduktan sonra en az 30 dakikaya kadar suyun dışında kalın.
  10. Acil bir durumda nasıl müdahale edeceğinizi bilin. Ebeveynler ve bakıcılar, suni teneffüs ve ilk yardımın temellerini bilmelidir. Her zaman bir telefon bulundurun. Çocuklara, suda zorluk çeken biri varsa hemen bir yetişkine haber vermeleri öğretilmelidir.