Havuzlarda LED Aydınlatması
Paylaş:

Havuzlarda LED Aydınlatması

Parlaklığın ötesinde tasarım kriterleri, zemin havuz aydınlatmasında dinamik LED tasarımlar oluşturmak için bilmeniz gereken profesyonel teknikleri nelerdir? LED havuz aydınlatmasının popülerliği önemli ölçüde arttı. Müşterilerimiz havuzlarında heyecan ve yenilikçi tasarımlar görmek istiyorlar. LED'ler bunun için mükemmel bir yol. LED'lerin daha uzun ömür devri ve düşük watt kullanımı, havuz sahiplerine uygun maliyetli bir seçenek sunar. Ancak herkes LED havuz aydınlatmasının en iyi şekilde nasıl kullanılacağını bilmez. Bu kılavuz müşterilerimizin arka bahçesinde istedikleri dinamik ışıklandırma yaratmaya yardımcı olacaktır.

LED havuz aydınlatmasının popülerliği önemli ölçüde arttı. Müşterilerimiz havuzlarında heyecan ve yenilikçi tasarımlar görmek istiyorlar. LED'ler bunun için mükemmel bir yol. LED'lerin daha uzun ömür devri ve düşük watt kullanımı, havuz sahiplerine uygun maliyetli bir seçenek sunar. Ancak herkes LED havuz aydınlatmasının en iyi şekilde nasıl kullanılacağını bilmez. Bu kılavuz müşterilerimizin arka bahçesinde istedikleri dinamik ışıklandırma yaratmaya yardımcı olacaktır.

LED AYDINLATMA TASARIM İPUÇLARI

Suyun aydınlatılması diğer ortamların aydınlatılmasından çok farklıdır. Sualtı aydınlatması tasarlanırken ışığın "parlaklığı" sadece tek dikkate alınması gereken şey değildir.

Havuz aydınlatma tasarımında dikkate alınması gereken diğer unsurlar:

·         Çevredeki ortam aydınlatması

·         Havuz duvarları, zemin, objeler ve yüzücü aydınlatması

·         Suyun kendisi aydınlatması

·         Işıkların renk değerleri (çok renkli aydınlatma kullanılacak ise)

·         Şekil, renk ve havuz dokusu

·         Havuz suyu berraklığı

·        Parlak ve loş alanlar arasındaki denge

Aydınlatma tasarımı için önemli hususlar:

HAVUZ RENGİ VE DOKUSU

Bir havuzun iç rengi ve dokusu, havuzdaki ışığın kalitesi üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Daha koyu havuz yüzeyleri daha fazla ışığı emer. Daha açık yüzeyler onu yansıtacaktır. Daha karanlık havuzlarda ana kural olarak, daha açık bir havuzda kullanılan her 1 ışık için 1.5 ışık kullanmak doğru olacaktır.

AÇIK RENK

Şaşırtıcı bir şekilde, suyun kendisi mükemmel bir şekilde net görünüyorsa bile ışığı emebilir. Emilim hızı renkten renge değişir. Örneğin, mavi ışıklar aynı çıktıda bile kırmızı ışıklardan 5 kat daha parlak görünebilir. "Parlaklık" farklı renkler ve programlanmış ışık şovları arasında dramatik bir şekilde değişecektir.

IŞIK KONUMU VE UYGULAMA

Tek Işıklar

Engelleri olmayan küçük havuzlar için, aydınlatma için havuzun uzunluğunu aydınlatacak şekilde yerleştirilmiş tek bir ışık kullanmak da mümkündür.

Karşılıklı Işıklar

Daha uzun havuzlar için havuzun karşı taraflarında birden çok ışık kullanılabilir. Bu, eşit aydınlatma sağlar ve havuzdaki engeller nedeniyle oluşan gölgeleri önler.

Genişlik Aydınlatma.

Bazı havuzlar, ışığın seyahat edebileceği maksimum mesafeden daha uzun olabilir. Bu durumda, ışıklar evin dışına bakan bir duvar boyunca eşit aralıklarla yerleştirilmelidir. Temel ve iyi bir kural, ışıkların her 2.5 metrede bir, ve havuzun sonunda 1,25 metre’ye yerleştirilmesidir.

Yüzme ışıkları

Yüzme lambaları çıkıntılar yüzünden ışıkların pratik kullanılmasına engel olabilir. Emniyetli aydınlatma için ışıkları çıkıntıya karşı koyun. Kompakt boyuttaki ışıklarla, çıkıntılara birer ışık yerleştirmek mümkündür. Bunlar ek güvenlik ve ek aydınlatma yaratan adımlardır.

Havuz Giriş Adımları

Büyük havuzların dar kenarı üzerinde her ucu karşı ışıkların yerleştirilmesini imkansız hale getiren basamaklar vardır. Bu durumda ışıklar, eve en yakın havuzun uzunluğuna yerleştirilmelidir. Bu, havuz ve minimum parlak gölgelerle her adımda uygun aydınlatma sağlar.

Düzensiz ve L-Şekilli Havuzlar

Alışılmadık havuz şekilleri için, her bölüm kendi aydınlatma gereksinimlerine sahip ayrı bir havuz projesi olarak ele alınmalıdır.

Küçük Serbest Form Havuzları

Daha küçük serbest havuzlar için diğer havuzlarla aynı ilkeleri kullanın. Hatta aydınlatma için en iyi seçenek, havuzun karşılıklı uçlarından gelen aydınlatmalardır.

Büyük Serbest Form Havuzları

Daha büyük geleneksel havuzlarda olduğu gibi karşıt uçlardan aydınlatma mümkün olmayabilir. Eğimli bir havuzun uzunluğu boyunca ışıklar yerleştirirken duvarın şekli dikkate alınmalıdır. İçe (içbükey) eğriler ışığı havuzun ortasına doğru odaklar, bu nedenle bu duvarlardaki ışıklar normalden daha fazla ayrılabilir. Radyus ne kadar belirginleşirse, ışıklar o kadar uzaklaşır. Kompakt ışıklar eğriye kolayca yerleştirilebilir. Daha büyük ışıklarla duvarın eğrisinin kurulu ışıkta aşırı gerilmesine neden olmadığından emin olun. Elbette Web üzerinde kısa bir araştırma yapmakta iyi olacaktır. Başarılı havuz aydınlatma tasarımı, iyi bir kompozisyon, güvenlik ve enerji verimliliği içerir. Işık ve gölge oynamak ev sahibi için duygusal bir deneyim yaratır. Günümüzde sonsuz seçenekler ile LED denizlerinde kaybolmak kolaydır. Yüksek enerji verimliliğine sahip çok yönlü kompakt LED ışıkları takmak, mükemmel bir tasarım elde etmek için mükemmel bir yoldur.