İzmir Havuz Yapım Firması Pekcan Havuz
Paylaş:

İzmir Havuz Yapım Firması Pekcan Havuz

İzmir havuz yapım firması olan Pekcan Havuz İzmir ili dahil tüm Türkiye’ye havuz yapımı konusunda hizmet vermektedir. Pekcan Havuz olarak betonarme yüzme havuzu yapımı konusunda uzmanız.

İzmir havuz yapım firması olan Pekcan Havuz İzmir ili dahil tüm Türkiye’ye havuz yapımı konusunda hizmet vermektedir. Pekcan Havuz olarak betonarme yüzme havuzu yapımı konusunda uzmanız. Beton, şimdiye kadar yapılmış en kaliteli yüzme havuzlarının ana materyalidir. Düzgün inşa edildiğinde, bir beton havuz, temel bakım veya onarım gerektirmeden yıllarca dayanır. Dikkatlice planlanmış ve size onlarca yıl dayanabilecek harika bir havuz yapmak için İzmir havuz yapım firması olan Pekcan Havuz’a danışın. İzmir havuz yapım firması Pekcan Havuz çeyrek asırdan fazladır inşa ettiği havuzlar ile binlerce kişi, firma ve kurumun havuz hayalini gerçekleştirmiştir. Peki bir yüzme havuzu nasıl yapılır? Daha doğru soru ile;


Bir betonarme yüzme havuzu nasıl yapılır? Pekcan Havuz olarak bir betonarme havuzu nasıl inşa ediyoruz? Bir villa havuzu üzerinden bir betonarme yüzme havuzu nasıl inşa edilir anlatmaya çalışacağız. İzmir havuz yapım firması Pekcan Havuz’a havuz yapım isteğinizi iletmek için ulaştığınızda bu rehberin size yol gösterici bir kaynak olacağını düşünüyoruz.

İzmir Havuz Yapım Firması


1) Havuz İçin Yer Seçimi ve Havuz Tasarımı

Öncelikle havuzu inşa etmek için bir yer seçiyoruz. Elbette ki havuz yapmak için mülkünüzde havuz için yeterli alana sahip bir yer olmalıdır. Geniş bir arka bahçe alanınız genellikle en iyi seçenektir. Bu alanda o sırada olan ve yüzme havuzu inşası için kaldırılması gereken ağaçlar, kayalar, çitler ve hatta elektrik hatları gibi engelleri not ederiz. Bu engelleri kaldırmak ek zaman ve maliyet gerektirebilir.
Havuzu yaptırmadan önce ne istediğinizi dikkatlice düşünmelisiniz. Bu istekleri ilettiğinizde ayrıca yer gereksinimleri olacağını bilmelisiniz. İsteklerinize göre havuz pompa sistemleri ve atlama tahtaları gibi özellikler için yer ayarlayacağız. Bu özelliklerin boyutunu tahmin etmek için havuzunuzun boyutunu veya ne kadar hacme sahip olacağını hesaplarız, ardından uygun havuz ekipman ve havuz ürünlerini temin ederiz.

Elektrik hatları gibi yeraltı tesisatını kazmadan bulmak zordur. Bu sebeple yerel kamu hizmeti kurumları ile görüşürüz. Hatlarınızın yerini işaretlemek için bir teknisyen göndermeleri gerekebilir. Ya da tesisat projesinden yardım alırız.

Seçilen konum havuzunuzun işletmesini doğrudan etkiler. Örneğin havuzu hafif bir eğimin üzerine yerleştirmek yağmurlu günlerde toplanan birikintilerin havuz içine girmesini önler. Ya da havuzu gölge alanlardan uzak tutmak suyu doğal olarak ısıtmak için güneş ışığından faydalanmamızı sağlar. İzmir Havuz yapım firması olarak dikkat ettiğimiz bir diğer önemli konu, havuzunuzun mülk hattınızdan ne kadar uzakta olması gerektiğidir. İdeal olarak bu mesafe en kısa 1,5 m’dir. İzmir’de daha sıkışık alanlar ile çalışmak gerekebildiğinden bazen bize gelen talepler daha kısa mesafe isteklerini içerebilmektedir. Fakat hem mülk hem havuz için güvenli mesafe kuralı önemli ve taviz verilebilecek, esnetilebilecek bir kural değildir.

Tüm bu noktaları inceledikten sonra havuzunuz için temel bir havuz projesi tasarımını çizeriz. Başta taslak olarak bir kalem ve bir kağıt alarak başlayan çizim daha sonra bilgisayar çizimine aktarılmaya başlanır. Bilgisayar tasarım ve grafik programları yardımıyla inşa etmeyi planladığımız havuzu sanal olarak oluştururuz. Bu aşamada havuzun tam şekline ve kesin boyutlarına karar veririz. Ardından havuz basamakları, aydınlatma ve diğer aksesuarlar dahil olmak üzere özellikleri planlamaya eklenir. Tüm planın asıl sınırlayıcı faktörü sahip olduğunuz bahçe alanının kapasitesidir.
Ortalama villa tipi beton bir havuz 3 m × 6 m boyutunda ve derinliği 1,5 metre kadardır. Tüm bu ölçüler ideal havuzunuza göre değiştirilebilir.

Beton havuzun duvar kalınlıkları minimum 15 cm kalınlığında olması gerekir. Bu nedenle, bu ölçüyü sağlamak için ana hattı gerektiği kadar genişletir ve derinleştiririz. Yüzme havuzu yapımında her ek özelliğin havuz inşa etme maliyetini ve zamanını artırdığını unutmayın. Bu sebeple en doğru istekler ve sonuç için masa başındaki havuz tasarım işleri asıl işin önemli bir bölümünü tutacaktır. Bazı tercihlere göre proje aşamasında karar vermek gerekir. Örneğin hidromasaj havuzu, karşı yüzme akıntı sistemi şelale vb. gibi ek özelliklerin alt yapı, elektrik ve pvc tesisat durumları betonarme aşamasında çözülür. Daha sonra havuza bu tür ek özellikler istenirse bunların sonradan eklenmesi daha zordur. Ek maliyet gerektirir ve havuz yapım sürecini uzatır.

Profesyonel bir İzmir havuz yapım firması olarak Pekcan Havuz beton havuzlar inşa etme tecrübesine sahiptir. Sadece planlama değil uygulamada da çeyrek asırdan fazla tecrübeye sahiptir. Her aşamada yanınızda olarak planı tekrar tekrar gözden geçiririz. Ve gerekirse havuz yapım planını nasıl geliştireceğiniz konusunda her aşamada size tavsiyelerde bulunuruz. Bir havuz yapım firması ile çalışmadan önce bu ister Pekcan Havuz ister başka bir İzmir havuz yapım firması olsun, çalışacağınız havuz yapım firmasının mutlaka gerekli lisanslara ve kalite belgelerine sahip olduğundan emin olun. Her müteahhitlik firması havuz yapımı konusunda tecrübeye sahip değildir. Havuz yapımı özel bilgi ve uygulama deneyimi gerektirir.
Ayrıca unutmayın ki inşaat ruhsatı almadan önce tasarımınızı onaylamak için uygun bir müteahhitlik firmasına ihtiyacınız vardır. Havuzu kendiniz inşa etmeyi planlıyorsanız bile bunu yapmak zorunda olduğunuzu bilmelisiniz.

Bunun yanında havuz yapımı sadece arka bahçeye büyük bir çukur kazma işi değildir. Mekanik tesisat ve elektrik tesisatı gibi alanlarında uzmanlaşmış havuz yapım firmaları gerekir. Bu havuz yapım firmaları yerel yetkililer ile çalışmaya da alışkın ve tecrübeli olmalıdır. İzmir havuz yapım firması olarak Pekcan Havuz sadece İzmir değil birçok il ve ilçe belediyesi ile çalıştığından ruhsat alma prosedürleri konusunda uzmandır.

Tasarım aşamasından sonra gerekli inşaat izinleri konusunda İzmir havuz yapım firması Pekcan Havuz size yol gösterecektir. Bir havuz inşa etmek, araziyi değiştirmeyi ve birçok güvenlik endişesini içerdiğinden, inşaat başlamadan önce izin almak gerekir. Belediyenizdeki inşaat departmanı izinlerinden sonra havuz yapım planını son aşamaya getireceğiz. Varsa, yörenize ait kılavuzları inceleyeceğiz. Bazı yerler havuz yapımı konusunda çeşitli kısıtlamalar getirebilir.

Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, inşaata başlamadan önce ayrı bir elektrik kullanım izni almak da gerekebilir.
İzmir havuz yapım firması Pekcan Havuz olarak yerel kurumlar ile ilgili bu prosedürler hakkında da size gerekli bilgiyi ve desteği sağlayabiliriz.  

2) Havuzun Temelinin Kazılması

Havuz yapımı kazma işlemi ile başlar. Havuzun boyutlarını zeminde ölçer ve işaretleriz. Havuz için geçici bir taslak oluşturmak için kabaca işaretleme metotları kullanırız. Bu bir tebeşir veya sprey boya olacaktır. Havuzun sınırlarını, ardından kazı sırasında yerleştirilmesi gereken duvarların, basamakların ve diğer aksesuarların yerleşimini de bu işaretleme sırasında belirleriz.
Havuzun zemini ve duvarları için kalın beton levhalar oluşturmak için yeterli alan kazılmalıdır. Havuz alanı sadece havuz iç ölçülerine göre kazılmaz.
Havuzun temel şeklini belirledikten sonra toprağı kazmaya başlarız. Bunu yapmanın en hızlı yolu bir iş makinesi kullanmaktır. Kazılan toprağı havuzun kenarından uzağa taşırız. Havuzun derinliğini takip etmek için işaretli ölçüm çubukları kullanırız.

Örneğin, havuzunuzun 1,5 m olması gerekiyorsa, referans olarak kullanmak için 1,5 m işaretleme direkleri kullanıyoruz. Havuzunuzda varsa, derin ve sığ uç için referans noktaları belirleriz.
Bir iş makinesi kullanamadığımız alanlarda ise toprağı elle kazarız. Kürek başta olmak üzere veya alternatif kazma aletleri kazma işi için kullanılır. Bazı alanlara ağır iş makinaları erişemez ve eski tarz kazılması gerekir.

Havuz yapım izni aldığımız yerin dışına taşmadığımızdan her aşamada kontrol yaparız. Bir elektrik hattına çarpmak büyük bir sorundur. Taşınması gereken herhangi bir hizmet hattı varsa öncelikle o hatların taşınması gerekir.

Artık toprak satılabilir, bir başka müteahhitlik işi için elden çıkarılabilir veya bahçenin peyzajı ve havuzun etrafını doldurmak için yeniden kullanılabilir. Havuz kazma işinden sonra havuz dibini ve duvarlarını düzleştiririz. İşimiz bittiğinde, tesviye alanlarını test ederiz. Düzgün bir şekilde hizalanmış havuzlar daha güçlüdür ve hasara karşı daha dirençlidir, bu nedenle bu temeli mükemmel hale getirmek için zaman ayırırız.

Havuzun düzlüğünü takip etmek için havuzun köşelerine kazıklar yerleştiririz. Havuz boyunca düz kalmasını sağlamak için toprağı iple aynı yüksekliğe kadar getiririz. Havuzunuzu özgün tasarımınıza göre şekillendireceğiz. Örneğin havuzunuz eğimli bir zemine sahip olabilir. Havuzunuzu daha sonra hasar görmesini engellemek için toprağı düzleştirerek eğimi mümkün olduğunca kademeli hale getiririz.

Havuzu çelik inşaat demiri ve kontrplak levhalarla çerçeveleriz. Havuzun mimari projesine göre hazırlanan betonarme projesine uygun olarak demir donatıların yerleştirilmesi yapılır.  
Mekanik ve elektrik tesisat  hatlarını inşaat demiri ve kalıpların içine yerleştiriyoruz. Mekanik tesisat hatlarının nereye yerleştirileceğini önceden projelendirmek gerekir. PVC boruları havuzdan pompaya ve filtreleme sistemine yönlendirmek gerekli taşımalar yapılır. Boruların havuzun içinde, tahta bariyerin altında çıkması sağlanır. İşimiz bittiğinde boruları pompaya ve filtre sistemine bağlıyoruz.
Su hatlarının montajı için havuz montaj teknisyenlerimiz gelecektir. Havuz tesisatı karmaşıktır ve havuzdan havuza fark gösterir. Uzman tesisatçılarımız, havuzunuzun güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

Havuzun filtreleme sistemini ve diğer elektrik bileşenlerini bu aşamadan sonra kablolamaya başlıyoruz. Havuz aksesuarlarını elektrik şebekesine bağlamak için deneyimli elektrik teknisyenlerimiz bu aşamada görev alacaktır. Ekiplerimiz, havuzun pompasından ve filtreleme sisteminden makine dairesine kablo döşeyecekler. Ayrıca tasarımınıza aydınlatma sistemlerini ve diğer isteğe bağlı bileşenleri bağlayacaklardır.

Elektrik işini mutlaka profesyonel bir ekip yapmalıdır. Belgesiz bir uzmanın elektrik hatlarıyla uğraşması yasa dışı ve tehlikelidir. Kötü kablolama, yangın ve elektrik çarpması riskini artırır.

3) Havuz İçinin Tamamlanması

Zemini oluşturmak için havuza beton dökülmesi ile zemin kaplanır. Havuz tabanını havuzun büyüklüğüne ve betonarme projesine uygun olarak en az 20-25 cm kalınlığında yapmak için yeterli beton kullanılmalıdır. Açıkta kalan boru açıklıklarının üzerine beton kaplanırken dikkatli olmak gerekir. Açıklıkların kapanmaması gerekir. Bunun için tesisatın ağzı körtapa ile kapatılmalıdır.
Betonu döküldükten sonra çeşitli aletler ve makine yardımı ile düzeltme işi yapılır. Düzleştirmek için ardından duvarlar için de aynısını yapılır.
Duvarlar ve köşeler boyunca zor noktaları düzeltmek için farklı aletler kullanılır. Düz kenar, basamakları bir blok şeklinde düzleştirmek için de bu yöntem yararlıdır.
Uzun ömürlü bir havuz için, üzerinde çalışmaya devam etmeden önce betonun içten kuruması beklenir. Betona günde 3 veya 4 kez su püskürtülür. Kurumasını önlemek için doymuş halde tutulur.
Havuz çanağını su geçirmez hale getirmek için farklı kaplama malzemeleri kullanabiliriz. Cam, mozaik, seramik ve porselen karolar bir havuzu bitirmenin en popüler yollarından bazılarıdır. Fayansları, aralarında 0,3 cm boşluk bırakarak derz üzerine yerleştiririz.

Harç ve harcın sudaki klor ve diğer kimyasallara karşı dayanıklı olduğundan emin olmak için tekrar gözden geçirilir. Fayans ortalama 10 yıla kadar dayanır ve biraz daha pahalı olmasına rağmen diğer cilalardan daha iyi lekelere karşı dayanıklıdır.

Denenecek diğer bazı yüzeyler arasında sıva, taş veya suya dayanıklı epoksi boya yer alır. Alternatif bu malzemelerin ortalama ömürleri 5 ila 8 yıldır. Havuzun kenarları da havuz kaplaması bittikten sonra döşenir. Bu kaplamalar özeldir ve havuzun kenarında yürüyüş alanı sağlar. Seramik yaygın bir seçenektir, ancak beton, mermer veya doğal taş da kullanılabilir. Her stil, havuzunuza farklı bir estetik katar, ancak hepsi brüt betonu su geçirmez hale getirir. Havuza su eklemeden önce karo ve kaplamanın kuruması için en az 1 ila 2 gün beklenir.

Havuzun tüm kaplamaları tamamlandıktan sonra suyla doldurulur. Artık bahçenizde betonarme bir yüzme havuza sahipsiniz. İşlevsel hale getirmek için yapılması gereken tek şey suyu doldurmaktır. Tüm havuzu şehrin şebeke tesisatından doldurmak uzun zaman alır, bu nedenle daha fazla su getirmenin tanker ile doldurmak gibi alternatif yolları gerekebilir.
Su dolumundan sonra havuzu sızıntılar ve diğer sorunlar için izleriz. Eğer bir sorun varsa havuzu tekrar boşaltmak gerekebilir.
Yüzme havuzu yapımı ve işletmesi hakkında sık duyduğumuz soruları da cevaplamak isteriz.

Bir Yüzme Havuzu İnşa Etmek Karmaşık mıdır?

İlgili birden fazla adım vardır. İlk aşama planlama ve tasarımı içerir ve ikinci aşama mühendisliktir. Mühendislik onaylandıktan sonra, havuz yapımcısı ile yola devam edeceksiniz. Bu yüzden betonarme bir yüzme havuzu yapmak kişiler için karmaşık bir süreçtir.

Yüzme Havuzu Yapımı Ne Kadar Sürer?

Ortalama bir villa yüzme havuzu; planlama süreci 2,5 hafta, izin süreçleri 2 hafta, inşaat süreci ise 12 hafta sürmektedir. Ardından, tamamlanması yaklaşık bir buçuk hafta süren bir kimyasal işlem süreci vardır. Bu işlemler ile havuzun pH seviyesi uygun klor seviyesiyle eşleşmesi sağlanır.

Vinil Astarlı Bir Havuz Betona Dönüştürülebilir Mi?

Evet, ancak havuzdaki çoğu şeyi kaldırmanız gerekeceğinden çok paraya mal olur. Yine de pompayı ve filtreyi kullanabilirsiniz.

Yağmurdan Dolayı Su Pompa Tahliye Sisteminden Taşar Mı?

Evet, genellikle olabilir; bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yoktur.

Sonradan Çocuklar İçin Havuzu Daha Sığ Hale Getirmek Mümkün Müdür?

Havuzun derinliğini azaltmak betonla kolaydır. Yine de bu işlemin bir inşa işi gerektireceğini öngörmelisiniz.

Beton Havuzlar İnşa Edildikten Ne Kadar Süre Sonra Döşenmelidir?

Beton temelin sağlam kalmasını sağlamak için yaklaşık 4 hafta beklemek uygundur. Bunu daha erkene almayı deneyebilirsiniz, ancak önerilmez.

Havuz Zeminindeki Beton Hasarları Nasıl Onarılır?

Önce yüzme havuzu boşaltılır. Ardından hasarlı alanlar bir keski ile temizlenir. Çatlağı doldurmak için beton esaslı malzemeler kullanılır. Havuzu tekrar doldurmadan önce beton içten kuruyana kadar nemli tutulur.

Karşılaştığınız hatalar ve sorunlar için mutlaka bir havuz yapım firması bulmalısınız. Havuzlar pahalıdır ve hatalar maliyetli olur. Bu yüzden risk almayın.
İzmir havuz yapım firması olarak Pekcan Havuz, ilk kez havuz yaptırmak isteyen kişiler, kurumlar için hem olan yüzme havuzlarının geliştirilmesi ve bakımı için çok uzun yıllardır İzmir merkezli olarak hizmet vermektedir. Pekcan Havuz sadece İzmir değil Türkiye’nin birçok farklı yerinde de yüzme havuzu yapmaktadır. Çeyrek asırdan fazladır büyük bir deneyim ve yaratıcılık ile birbirinden güzel ve çekici yüzme havuzları yaptık. Siz de yüzme havuzu yapım istekleriniz için bizleri arayabilirsiniz. Size ve bütçenize uygun mükemmel havuzu beraber tasarlayıp beraber hayata geçirelim.