Sauna Yapımı
Paylaş:

Sauna Yapımı

Saunanın insan sağlığına olumlu yönde birçok etkisi vardır. Saunanın romatizmadan, uyku bozukluğuna, gerginlikten depresif sıkıntılara kadar, birçok konuda sağlığımız ile ilgili problemlere karşı iyileştirici ve tedaviye yardımcı olacak şekilde etki gösterdiği bugün birçok sağlık uzmanı tarafından kabul görmektedir.

Saunanın insan sağlığına olumlu yönde birçok etkisi vardır. Saunanın romatizmadan, uyku bozukluğuna, gerginlikten depresif sıkıntılara kadar, birçok konuda sağlığımız ile ilgili problemlere karşı iyileştirici ve tedaviye yardımcı olacak şekilde etki gösterdiği bugün birçok sağlık uzmanı tarafından kabul görmektedir.

İlk halk saunası 1936 Berlin olimpiyatlarında Fin sporcuların tepkisi üzerine olimpiyat köyüne acil olarak inşa edilmiştir. Diğer ülkelerden gelen sporcuların ilk defa Berlin'de kullandıkları bu sauna, kültürün dünyaya yayılmasında büyük önem taşımıştır.

Bir sauna mekanı ,ahşap duvarlardan, oturma bölümlerinden , sauna sobası ve sobanın üzerindeki taşlardan meydana gelir.

Saunanın imalatına başlamadan önce tasarım aşamasında ;

Oturma ve yatma bankları doğru ölçülerde dizayn edilmelidir. Genişlikleri ve yükseklikleri saunayı kullanacak olan kişinin rahat edebileceği şekilde ve tekniğine uygun tasarlanmalıdır. Saunada yüksek derecede ısı olduğu için, saunanın yalıtımı ve havalandırması iyi olmalıdır. Özellikle günümüzde enerjinin bu kadar değerli ve maliyetli olduğunu düşünürsek konunun hassasiyeti ortaya çıkmaktadır. Sauna kapısı , daima dışarıya doğru açılmalı ve kilitsiz olmalıdır. Saunayı kullanan kişi içeride rahatsızlandığında kolayca dışarı çıkabilmelidir. Ayrıca kapı yüksek ısıya dayanacak şekilde özel üretilmiş temperli cam yada yine özel imalat yalıtımlı ahşap olmalıdır. Sauna mekanını ısıtmak için kullanılan soba , yeterli güçte seçilmelidir. Mekanın aydınlatması ise iyi olmalıdır.

Öncelikle Saunanın imalatı için Sauna taban şapı ve duvarların sıvasının yapılması gerekir. Sauna Tabanı ilerde temizlik ihtiyacı doğacağından dolayı seramik kaplanır. Ve temizlenmesi esnasında suyun gitmesi için gider bırakılır. Bırakılan gider koku olmaması için müstakil olmalıdır.

Sauna içinde kullanım sonrasında hava sirkülasyonun sağlanabilmesi için biri sauna sobasının arkasında diğeri sauna tavan kotuna yakın ve mümkün olduğunca birbirinden uzak 2 adet Ø70 mm boru ile havalandırma deliği bırakılır. Bu delikler temiz hava boşluğu içindir. Kirli hava boşluktan dışarı atılır. Saunanın içinde döşeme yakınlarında 40 °C, tavanın alt kısmında 90 °C veya daha yüksek bir ısı farkı hakimdir. Su buharı ve ter ile ağırlaşan hava aşağıya iner ve kirli hava boşluğundan dışarı atılır. Atılan havanın yerine kabine, zengin oksijen içerikli temiz hava girer. Temiz bir sauna elde edebilmek için havanın saatte beş kez değişebilmesi gerekir. Böylece nemin saunaya yapacağı hasarlar da önlenmiş olur.

Sauna ısıtıcısına kadar 4x6 ana enerji ve topraklama kablosu getirilir, ana pano üzerinde sauna için müstakil sigorta bırakılır. Sauna aydınlatma apliklerine kadar sauna dışındaki anahtardan ve sauna içinde ek olmayacak şekilde silikonlu aydınlatma kablosu getirilir.

Altyapı tesisatı bittikten sonra , saunanın ahşap karkası oluşturulur. Sauna karkası genellikle ladin yada çamdan oluşturulur. Bu elemanlar kilitli malzeme ile yapıştırıcı kullanılarak ve yardımcı elemanlarla desteklenerek birleştirilir. Saunanın izolasyon işlemine geçilir. Saunaların izolasyonunda genellikle alüminyum folyolu cam yünü kullanılır. İzolasyon malzemesinin 150 °C ısıya dayanıklı olması gerekir. Burada kalınlığı asgari 0,03 mm. Olan bir alüminyum folyo kullanılır. Isı yalıtımı normalde 40-50 mm. kalınlığında mineral elyaf yünden oluşur.

Saunanın izolasyon işleri bitikten sonra ,mekanın ahşap ile kaplanması işine girişilir. Ahşap elemanların birbirlerine kilitli ve yay veya bir oluklu sistemle bağlanması gerekir. Sauna ahşap lambrileri çakılarak sauna kabini oluşturulur.Sauna ranza ve sırt dayamalar yapılır.

Sauna Ahşapları ;

Sauna yan duvarları ve tavanında lambri kullanılır. Müşteri istek ve ihtiyacına göre Fin Çamı, Aspen, Ayous, Sedir gibi ağaçlar Lambri olarak kullanılabilir.

Sauna ranzası, Sırt dayama yerleri ve taban ızgarası ahşabı olarak Lata kullanılır. Lata olarak kullanılan ahşabın özelliği yüksek sıcaklıkta vücudu yakmaması ve insan teri ile kimyasal reaksiyona girerek özelliği bozulmamasıdır. Lata olarak kullanılan ağaçlar genellikle Ayous, Aspen, Red Cedar, Hemlock, All-Heart RedWood gibi ağaçlardır.

Sauna yapımında kullanılan ağaçlar yüksek sıcaklığa dayanıklı, zamanla deforme olmayan, ısı geçirgenliği düşük malzemelerdir. Asla aşırı ısınmaz ve kesinlikle cildi tahriş etmezler.

Saunalarda dikkat edilecek en önemli konulardan biri sauna yapımı esnasında kullanılan ağacın cinsidir. Saunada sıcaklığın 100 °C’nin üzerine çıktığını düşünürsek kullanılacak ağacın önemi ortaya çıkmaktadır.

Sauna yapımında kullanılan ağaçlar kısaca şöyledir ;

Finlandiya Çamı : Saunanın kabin kısmında kullanılan ağaç türüdür. Budaksız ve pürüzsüzdür. Zımpara kullanılmaz. Önceden fırınlandığı için dışına reçine salmaz. Finlandiya’dan ithal edilmektedir.

Finlandiya Ladini : Bu ağaçta saunanın kabin kısmında kullanılır. Budaklı bir yapısı vardır, fakat budaklar entegre olduğu için dökülmez. Pürüzsüzdür. Ahşabın işlenmesi sırasında fırınlandığı için dışına reçine salmaz. Finlandiya’dan getirilmektedir.

Yerli Akdeniz Çamı : Genellikle kabin iskeletinde, karkas oluşturmak için kullanılmaktadır.

Abachi ( Ayos ) Ağacı : Bu ağaç Afrika’dan getirilmektedir. Saunanın ranzalarının ( oturma gruplarının) yapımında kullanılır. Bunun nedeni ısı tutmama özelliğine sahip olmasıdır.Böylece saunanın içindeki ısının vücuda direkt temasının önler. Yapısında budak ve reçine bulunmaz. Çok hafif ve yumuşak bir dokuya sahiptir.

Sedir Ağacı : Genellikle sauna kabinlerinde tercih edilir. Budaklı bir yapısı vardır. Yapısındaki reçineden dolayı sauna kabini içerisinde hoş bir koku bırakır.

Saunanın duvarlarında cam paneller de kullanılabilir.

Sauna Sobaları :

Saunanın en önemli ekipmanı sauna sobasıdır. Bu sobalar elektrik enerjisi ile çalışır.Büyük hacimli saunalarda yüksek güçte, daha küçük saunalarda düşük güçte sauna sobaları tercih edilmelidir. Gereğinden düşük güçteki ısıtıcılar saunayı ısıtmada gecikmekte ve aşırı enerji tüketimine neden olmaktadır. Sauna sobalarının içerisinde rezistanslar vardır.

Altyapı tesisatı bittikten sonra Sauna hacmine uygun olarak sauna sobası seçilir. Sauna sobası üzerinden kumandalı veya dışardan mekanik ya da dijital panel yardımı ile kontrol edilebilecek şekilde olabilir. Sauna içi sıcaklık 80-90 oC olmalı maksimum sıcaklık 100 oC yi geçmemelidir. Sauna sobasının arkasına iyonlaştırılmış doğal havayı solumak ve görsel olarak ayrı bir hava katmak için özel Himalaya tuz tuğlasından duvar yapılabilir.

Sauna sobasının üzerinde sauna taşları bulunur. Bunlar özel volkanik taşlardır. Yüksek ısıya dayanıklı, üzerine su döküldüğü zaman çatlamayan volkanik taşlardır. Mineral yapıları gereği ısıyı uzun süre içlerinde muhafaza eder. Doğadan dikkatle seçilen taşlar birkaç kırıklı yüzeye sahiptirler. Bu yüzeyler, üzerine dökülen suyun homojen ve çabuk buharlaşmasını kolaylaştırır. Sauna sobalarında yuvarlak şekilli taşlar kullanılmaz.

Sauna Kapısı:

Tamamen temperlenmiş camdan yapılabileceği gibi, yada özel imalat izolasyonlu sauna ahşabından da imal edilebilir. Sauna kapısı kilitsiz olarak imal edilir. Sauna kapısı kullanım kolaylığı ve acil durumda insanın kendisini dışarı atabilmesi için dışarı açılacak şekilde olmalıdır. Ahşaptan imal edilmiş kapı kolu ve kromdan yapılmış menteşeleri mevcuttur. Sauna kapısının etrafında kapı fitili bulunmalıdır. Bu sayede yüksek ısının dışarı kaçması önlenmiş olur.

Saunada sıcaklıktan dolayı çıkabilecek acil durumlarda kullanılmak üzere Panik butonu yapılması zorunludur.

Sauna Aksesuarları :

Kum Saati : 15 dakikalık zamanı göstermektedir. Saunada her bir seans 15 dakikadır. Bu seansları ayarlayabilmek için sauna kum saati kullanılır.

Sauna Kovası ve Kepçesi : Saunada kova ve kepçeler, sauna ortamındaki nem oranının dengelenmesi için kullanılacak olan suyu barındırır. Saunada kullanılan kova ve kepçeler ; sauna ahşabından, krom- nikelden, bakırdan yada oksitlenmiş bakırdan imal edilmişlerdir. Saunada sıcak taşların üzerine ,sauna kovasından , kepçe ile su alınarak dökülür. Saunanın sıcak taşlarına su döküldüğü zaman nem oranıyla hissedilen sıcaklık da artar. Saunanın ideal nem oranı % 20 – 30 mertebesindedir. Saunanın nem oranını arttırmak için taşlara dökülen suyun buharlaşması gerekir.

Sauna Esansı : Sauna içinde esans kullanılması vücuttaki gözeneklerin açılmasını hızlandırır. Sauna sobasının üzerinde bulunan volkanik taşlara dökülerek sauna içinde hoş bir koku oluşması sağlar. Bakır ya da ahşap kova ve kepçe yardımı ile de sauna taşlarının üzerine esans dökerek sauna içi koku da giderilmiş olur. Kova içine doldurulan suya birkaç damla esans dökmek yeterlidir.Okaliptüs ,çam , karışık bitki ,huş ağacı ya da meyve aromalı ( portakal, elma vb ) olabilir.

Higrometre – Termometre : Higrometre sauna içi nem oranını gösteren bir aksesuardır. Sauna ortamının nem oranı % 20- 30 oranındadır. Termometre ise, sauna içi sıcaklık oranını göstermektedir. Saunanın iç sıcaklığı yaklaşık 60 – 90 °C arasındadır.

Sauna Apliği : Sauna içinin aydınlatmasını sağlayan bir aksesuardır. Işığı veren aksanı muhafaza eden ve güzel bir görüntü sağlayan ahşap bir aksesuardır. Sauna kabinin iç köşelerine yerleştirilir.İsteğe bağlı olarak özel fiberoptik renk değiştirilebilen aydınlatma sistemleriyle konsept saunalar yapılabilir.

Sauna Yastığı : Sauna seansını gerçekleştiren kişilerin yaslanabilmesi, uzanabilmesi ve rahat seans geçirebilmesi için tasarlanmış ahşap bir aksesuardır. İstenmesi halinde yüksek sıcaklıkta çalışmaya uygun özel hoparlörler ile müzik yayını yapılabilir.