Sauna
Paylaş:

Sauna

Sauna, fiziksel ve zihinsel rahatlama konusunda etkili olan sıcak mekanlar arasında en popüler olanıdır. Sauna ilk olarak şimdiki Finlandiya olan bölgede binlerce yıl önce kullanılmaya başlanmıştır. Finli göçmenler ve Finli sporcular aracılığıyla, sauna zamanla tüm dünyaya yayılarak çok sevilen bir sağlık ve sosyal aktivite haline gelmiştir. Terleme banyosu olarak da adlandırılan tüm sauna çeşitlerinin insan sağlığına olumlu etkileri vardır.

Sauna Nedir?

Sauna, vücudun kuru ısı kullanarak toksinleri atmasına yardımcı olmak için 70° ile 80° santigrat derece arasında ısıtılan, içinde bulunduğu yapı alanı içindeki diğer bina, oda ve alanlara göre nispeten daha küçük olan bir terleme odasıdır. Birçok farklı sauna türü vardır ve her biri sayısız sağlık yararı sunar.

Sauna Türleri Nelerdir?

Tasarım, sıcaklık ve nem oranı gibi özelliklerin farklılaşmasına göre kendi içinde ayrılan sauna çeşitleri;

•    Fin saunası
•    Bio Sauna
•    Rus Saunası
•    Kelo Sauna

Fin Saunası

Fin saunası dünyada en çok bilinen sauna türüdür. Hatta tüm dünyada bilinen “sauna” kelimesi Fince bir kelimedir. Ve Türkçe’ye “hamam” veya “banyo” olarak çevrilebilir. Dünya da sadece sauna kelimesi veya sauna kültürü denince başka bir ayırıcı tabir kullanılmadığı takdirde genellikle bahsedilen sauna terimi ve kültürü Fin saunasıdır. Sauna, Fin yaşam tarzının tarih boyunca ve günümüzde halen çok güçlü bir parçasıdır. 5,5 milyon nüfuslu Finlandiya’da 2 milyondan fazla sauna bulunmaktadır.

Saunaya Asıl İsmini ve Sauna Kültürünü Oluşturan Fin Saunası Nedir?

Fin Saunası alışılmış bilinen tanıma göre, iki ana sınıfta değerlendirilebilir.
Birinci Sauna Tipi: Buharın sıcak taşlara (löylyä) atılan su ile sağlandığı bir Fin buhar banyosu ve böyle bir banyo için kullanılan bir oda.
İkinci Sauna Tİpi: Kuru bir ısı banyosu ve böyle bir banyo için kullanılan bir oda.
En klasik bir tabir ile Fin Saunaları soyunup ter atmak ve rahatlamak için gittiğiniz yerlerdir. Terlemek için neden 80°C'lik bir odaya girmek kelimelere dökülünce cazip gelmeyen ama son yıllarda daha iyi fark edilen yüksek sağlık yararları ve giderek popülerleşen sosyal bir eylem olarak hızla yükselen bir kültürdür. Bu kültür içinde de Fin Saunası, sauna teriminin doğuşunu ve bilinen anlamını kazandırmış en bilinen sauna tipidir.

Sauna, Fin kültürünün temel bir parçasıdır. Finliler için sauna uyumak veya yemek yemek gibi günlük hayatın bir parçasıdır. Kültür tanıtımlarında her Finlinin neredeyse %99'unun saunaya gittiği vurgulanmaktadır. Buna küçük çocuklar da dahildir. Fin kültüründe saunalar sadece günlük hayatın bir parçası değil, bazı Finlandiya tatil kutlamalarında da rol oynayan sosyal merkezlerdir. Finlilere ait bu düşünce dünya tarafından da hızla benimsenmiştir. Bir tatil kompleksinde sauna olmaması neredeyse düşünülemez ve sauna olmadığında garipsenen bir duruma dönüşmüştür.
Neden bu kadar yaygınlaştığı ve benimsendiği anlamak için Fin saunasının otantik tarihine göz atmanız yeterlidir.

Saunanın Tarihçesi

Fin saunalarının en eskisi, zeminde çukur olarak yapılmıştır. İlk Fin saunaların geçmişi birkaç bin yıl öncesine kadar uzanır. Fakat Finlandiya'daki ilk saunanın nasıl ortaya çıktığına dair yazılı bir tarih yoktur. Ancak taş devrinde dahi kullanılan “yeraltı saunaları” olarak adlandırılan saunaların kalıntıları bulunmuştur. Bir dönem sonra saunalar zemin seviyesinin üzerine inşa edilmiştir. Bu dönemde saunalar genellikle evin ilk binası olarak düşünülmüştür. O zaman bir sauna inşa etmek için ihtiyacınız olan tek şey toprak, dört duvar, kapatılabilen bir giriş, çim veya hayvan postu tabanlı bir çatı ve ateşle ısıtılan kayalardı. Bu tür saunalardan sonra, sauna tasarımları isteklere ve eldeki yeni malzemelere göre gelişmeye devam etti şu an bilinen haline, doğal olarak bugün sahip olduğumuz formuna kavuştu. Saunalarda odun sobası klasik bir norm haline geldikçe ve bina kaliteleri geliştikçe, sauna özellikle bir evin, yaz ve kış aylarında tam zamanlı kullanılan bir yapısı haline geldi.
Tarihinden yapacağınız gibi sauna Finlilerin günlük yaşamında yerini çok erkenden bulmuştur. Sadece bir hamam veya kışlık konut olarak değil, aynı zamanda doğum, ölüm ve hasta bakımı için bir yer olarak geleneklere ve hikayelere girmiştir.

Yakın çağlarda dumanlı saunalar (bacasız) ortaya çıktı ve 1930'lara kadar çok popülerlerdi. Bacalı ahşap saunalar ise 18. yüzyılda Finlandiya’da popüler hale geldi. 1860'lardan itibaren Finlandiya’dan ABD başta olmak üzere yapılan büyük göçler, gizemli sauna binalarını başka ülkelere ile tanıştırdı. İlk başta Saunalar hakkında çok olumlu yorumların olmadığını da o zaman ki tarihi yazılardan anlayabiliyoruz. Göç eden yeni yerleşimcilerin evlerinin dışında inşa ettikleri bu oda şeklindeki yapılar yüzünden komşularının göçmenler hakkında ilk başta pek te iyi düşünceleri olmamış.  Neden evlerinin çok fazla küçük binalardan oluştuğu anlaşılmamış.


ABD’deki ilk Finli göçmenler hakkında yazılmış bir makalede Finliler ve saunalarından şu şekilde bahsedilmiş. “Bu küçük yapılar genellikle kare, bodur bir kütük ev şeklindeler. Geniş bir kapısı ve kör bir penceresi var. Yarısı yerdeymiş gibi görünüyorlar."

Yazar, konuştuğu Finlerde belirli bir soğukluğun ötesinde bir günah bulamamış. Ancak o Bu bataklık kenarlarındaki insanlara daha kötü bir bakış açısı için serbestçe alıntılar yapmış: "Hıristiyan Finler iyi... bu eyalette sahip olduğumuz Norveçliler, İsveçliler ve Danimarkalılar gibi... Ama (Minnesota bölgesine yerleşen) Kara Finliler hakkında hiç iyi düşüncelerimiz yok. Kara Finliler tabiri; kötü sauna tapanlarına atıfta bulundukları terim olarak kullanılmış ve o kişilerin Hıristiyan olmadıklarını düşünmüşler. Yazar makalede bu kişileri büyüye inan kişiler olarak tanımlamış. Hatta bu konuda oldukça emin tanımlar kullanmış. Yazar Finlileri ve saunaları hakkında gerçekten kötü düşünceleri olduğunu hiç saklamamış. “Her ailenin yaşam alanlarının yakınında kendi cadı evi vardır. Ve ne zaman iyi bir Hıristiyan dua etse, bu kara Finliler küçük cadı evlerini ziyaret ederler. Her biri büyük beyaz bir çarşafa sarılmış halde tüm ailenin bir tanrıya dua etmek için bu küçük eve gittiğini görmek komik bir manzara. Şimdi, bu kara Finliler de iyi işçiler, ama onlardan uzak duracak kadar onlar hakkında yeterince bilgimiz var." Yazar saunaları "cadı evi", kullananları ise "kara" olarak nitelendirerek saunalara ve sauna kullanıcılarına otantik bir bakışın nasıl geliştiğine dair ipuçlarını vermiş.

Sauna gelişiminde bir mihenk noktası ise ikinci dünya savaşından sonra yaşandı. Devrim niteliğinde bir buluş elektrikli sauna, sauna tasarımını derinden etkiledi. Bu, saunayı odun yakmadan hızlı ve güvenli bir şekilde ısıtabileceğiniz anlamına geliyordu. Fakat fünümüzde duman saunaları Finlandiya'daki en eski sauna türleri olarak halen Finliler arasında en yüksek itibara sahiptir. Birçok sauna türü vardır, ancak en yaygın olanları elektrikli ve ahşap olup, arkasından duman saunaları gelir.
Bu üç sauna arasındaki temel farkları inceleyelim:

Ahşap Sauna

Geleneksel Fin saunası ahşap saunalardır. Sauna sobası içinde odun yakılarak sauna 80-110°C'ye kadar ısıtılır. Saunanın hazır olması yaklaşık 45 dakika sürer ve saunadayken odun yakmaya devam edersiniz ve bacalıdır, duman bacadan çıkar.
Sauna sobasının üzerinde ısıtılan kayaların (löyly) üzerine su atılarak buhar oluşturulur. Saunayı sıcak tutmak ve saunadayken odun yakmaya devam ederseniz böylece kaya sıcak kalır ve buhar oluşturmaya devam eder. Yeterince sauna deneyiminden sonra, suyun kayalara çarptığında çıkardığı doğru cızırtılı sesi tanımaya başlayacaksınız, bu "SSSSSSZZZH" sesini duymak sauna deneyimini tamamlayan bir andır.

Ahşap saunaları genellikle özel kır evlerinde ve villa tipi evlerde tercih edilir. Genellikle yüksek yapılı binalarda çok tercih edilmez. Bir geleneksel bir ahşap saunaya sahip olmak özellikle ısıtma ile ilgili odun kesmek, odun bulmak ve odunla ısıtmanın getirdiği diğer pis işler ile uğraşmak gibi bazı ekstra işlerinizin olacağı anlamına gelir.
Ahşap saunaların ısısı, saunanın boyutuna ve şekline göre büyük ölçüde değişir. Ancak çoğu zaman tam ve güçlü bir ısı sağlarlar. Ahşabın yanması ve ısısı ile birlikte çok rahatlatıcı bir deneyimdir.

Elektrikli Sauna

Fin Saunalarında yenilikçi ısıtma çözümleri ile beraber doğan bir türdür. Aslında Elektrikli Saunalar 1950'lerden beri mevcuttur. Ve yüksek katlı binalarda, turizm işletmelerinde ve evlerde de çok yaygındır. Bu tip saunaların ısınması kolaydır. Bir düğmeyi çevirmeniz yeterli olur. Saunanın uygun sıcaklığa gelip hazır olması yaklaşık 45 dakika sürer. Kullanımı kolaydır, güvenlidir ve kuru bir ısı oluşturur. Bu tür saunalar her yer için uygundur. Hatta küçük bir apartman dairesinde bile kurulabilir. Zaten bu yüzden saunaların çoğu elektriklidir. Löyly oluşturmak için yine ahşap saunalarda olduğu gibi suyu kayalara atarsınız. Elektrikli saunadan üretilen ısı, odanın/çevrenin doğası ve ısının kuruluğu nedeniyle bazen sert olarak tanımlanabilir. Daha kuru ısıyı cildiniz üzerinde çok daha sıcak olarak hissedersiniz. Bunu aşmanın iyi bir yolu, sauna koltuklarını ve duvarlarını duş başlığınızla sulamaktır Tüm saunalar normalde bir duş odasına bağlı veya yanında tasarlanır.

Duman Saunası

Fin Saunaları içinde yer alan Duman Saunaları oldukça geleneksel ve otantik sauna tipleridir. Isınması birkaç saat süren ve bacası olmayan eski tarz saunalardır. Saunanın içinde odun yakarken, duman, duvarları kaplayarak odayı siyah is ve duman aromasıyla doldurur. Sauna yaklaşık olarak 6 saat ısıtıldıktan sonra ateş söndürülür, çatıdaki bir havalandırmadan dumanın çıkması sağlanır ve sauna işletmeye açılır. Isıtılan "kiualar" veya kayalar normalde ahşap bir saunadan çok daha büyüktür. Ve sadece süper pürüzsüz, yumuşak ve sıcak olarak tanımlanabilecek bir ısı üretecektir. Kesinlikle, en iyi sauna türü olarak Fin saunası tercih eden insanlar arasında çok beğenilmektedir. Fakat kullanımları maalesef tehlikelidir. Duman saunaları aslında bir nevi saatli bombalardır ve ortalama olarak her 10 yılda bir yangına sebep olmaktadırlar. Duvarda biriken siyah kurum, sonunda ateşten bir kıvılcım nedeniyle saunayı alevler içinde bırakabilmektedir. Duman saunaları kullanıldıkları yerlerde genellikle halka açık mekanlardır. İçerideki atmosferin her zaman canlı ve değişken olması ve genellikle mekanların daha çok tercih edilmesinin de sebebidir.

Bio Saunalar; Isı ve Buhar Arasında Özel Bir Ara Sauna

Bio sauna deneyimi ile hoş bir sıcaklık ve düşük nemde "yumuşak" bir ısı banyosunun nezaket ve inceliği içinde kendinize gerçek bir iyilik anı yaratın. Bio saunaların yenileyici gücünün tüm sihirli etkileri klasik Fin Sauna yöntemlerinden gelir, kullanım açısından çok az farklıdır.

Biyo Sauna veya Bio Sauna Nedir?

Bio Sauna, ısı ve buhar arasında bir ara saunadır. Bio saunada Fin saunasından farklı olarak beklenen sıcaklık daha düşüktür. Odanın sıcaklığı yaklaşık 40 ile 55 °C civarında ve nem oranı ise %50 civarındadır. Bio Sauna’nın faydaları Fin saunasının faydaları ile hemen hemen aynıdır. Her iki tedavi de terlemeyi uyarır, böylece vücudun ciltte bulunan toksinleri ve kirleri dışarı atmasına izin verir ve oksijenlenmesini iyileştirmeye yardımcı olur.
Ancak Bio Sauna daki daha düşük sıcaklıklar, daha uzun bir rahatlama durumunun keyfini çıkarmak için kabin içinde daha fazla kalabilmenizi sağlar.

Bio Saunanın Özellikleri Nelerdir?

Bio sauna da oda sıcaklığı 55 °C’ye kadar çıkarılabilir. Daha fazla sıcaklık istenen sıcaklıklarda artık sauna tipi Bio Sauna olarak adlandırılmaz. Geleneksel Fin Saunasına daha yakın bir sauna deneyimi elde edilmiş olur. İçeride kalma süresi de daha kısa tutulmak zorunda kalınır. Bio Sauna’larda da sıcaklık 40 ile 55 °C arasında olsa da içeride kalma süresi maksimum 45 dakika ile sınırlandırılması sağlık açısından önemlidir.
Bio Saunalarda gelişen aydınlatma teknolojisi ile beraber farklı kombinasyonlarda aydınlatma seçimleri yapılabilir. Bu aydınlatmaların salt görevi, sadece odaya ışık sağlamak değil, Bio Sauna deneyimini kuvvetlendirmek içindir. Özellikle değişken ışık tayfı sağlanabilen LED aydınlatmalar sayesinde Bio Sauna kullanıcısına farklı atmosferler yaratılabilmektedir. Oda da kırmızı ışık tercih edildiğinde bu ışık tayfı, kişinin kardiyosunu destekler, kalp ritmini arttırır ve kan dolaşımını destekler. Sarı ve turuncu ışık kullanılırsa bu ışık tayf aralığı kişinin ruh halini olumlu etkiler ve gerginliği azaltır. Yeşil ışık ise doğanın rengidir. Bu renk ile dolu bir odada kişi daha hızlı bir şekilde rahatlar ve sakin bir ruh haline daha çabuk kavuşur. Aynı şekilde doğanın diğer ana rengi mavi renk kullanımı içinde benzer bir durum söz konusudur. Mavi renkte sakinleşmeye yardımcı olur.  
Bio Sauna kullanımında metabolizma Fin Sauna kullanımı kadar zorlanmadan yine hızlanır. Daha uzun bir sürede fakat daha konforlu bir şekilde vücuttaki zararlı maddeler vücuttan atılır. Ruh halini olumlu etkilediğinden sinir sistemi ve diğer tüm hücreler için bir detoks görevi görür.  
Bio saunaların tasarımları ve kullanım şekilleri kişiye özel isteklere göre değişiklik yapılsa da genel olarak Fin sauna tasarımlarından büyük bir fark göstermezler. Temel fark içeride bulunan sıcaklık ve bu sıcaklığı sağlayan ısı kaynaklarındadır. Bio saunalar Fin saunası ile daha yüksek sıcaklıklara maruz kalmadan istikrarlı bir terleme ve detoks arayanlar için ideal sauna tipleri olarak kendilerine iyi bir kullanım alanları bulmuşlardır.

Sauna Nasıl Kullanılır?

Kendinize makul bir süre tanıyın: Sauna, stresi ve tansiyonu acele etmeden atmak için bir yerdir.
Saunayı ısıttıktan sonra, içeri girmeden önce hızlı bir duş almak doğru bir kullanım için iyi bir başlangıçtır.
Hem hijyenik nedenlerle hem de oturma yerleri oldukça sıcak olabileceğinden, oturmak için tezgahın üzerine küçük bir havlu koyun.
Sıcak odadaki, sıcaklık derecesi elbette bir tercih meselesidir, ancak Fin Sauna Derneği 80 ila 100 santigrat derece önermektedir. Ancak bazı insanlar 70 derece sıcaklıkta oldukça mutludur.
Sorumluluk duygusuna sahip sauna kullanıcıları tarafından evrensel olarak kabul edilen şey, kimin daha fazla sıcağa dayanabileceğini görmek için yarışmanın kesinlikle çok sağlıksız olduğudur.

Sauna Taşlarının Üzerine Su Dökerek Nemi Artırın

Odanın sıcaklığına uyum sağlamak için bir süre oturun ve kayalara, löyly oluşturmak, bu buharı ve ısıyı oluşturacak suyu dökün. Suya isterseniz çeşitli sauna aromaları katarak odadaki buharı farklı kokular ile çeşitlendirebilirsiniz. Sauna suyuna biraz katran, çam, huş veya mentol aromalı sauna yağı da karıştırabilirsiniz, böylece Löyly'yi atarken pürüzsüz ve rahatlatıcı bir koku alırsınız.
Ardından sauna deneyimini yaşamak için arkanıza yaslanın ve rahatlayın. Sağlık durumunuza ve isteğinize bağlı olarak çeyrek ila yarım saatlik sürelerde saunayı kullanın ve birkaç defa sauna deneyimi yaşayacaksanız yeterince uzun mola verin. Mola sırasında serinlemek veya mümkünse yüzmek için dışarı çıkabilirsiniz. Saunada terleyeceksiniz, bu yüzden su içmeyi unutmayın!
Kalp rahatsızlığı veya yüksek tansiyonu olan kişiler, sıcak odadan çıktıktan sonra soğuk suda yüzmekten kaçınmalıdır.
Soğuduktan sonra saunaya geri dönün ve löyly için kayalara suyu dökün. Basitçe sıralama Löyly, ısıt, ara ver ve tekrar et. Saunaya kendinizi rahat hissettiğiniz kadar bir veya birkaç kez gidebilirsiniz, ama daima vücudunuzu dinleyin. Sauna deneyimini, kendinizi iyi hissetmiyorsanız zorlamayın.
Fin saunası kültürünün önemli bir parçası da vihta veya vasta olarak adlandırılan bir demet taze huş ağacı veya dallarıdır. Kendinize bununla vurursunuz. Her ne kadar kulağa garip geliyor olsa da cildiniz için gerçekten çok iyidir. Vihta veya sauna çırpıcısının kullanılması zorunlu değildir (ve geleneksel olanlarını elde edemeyebilirsiniz) ancak gözenekleri açarak saunanın temizleme etkisini arttırır.
Isıtma ve soğutma işlemini istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Saunanın orjini Finlandiya'da çoğu insan sıcak odada en az iki seans yapar. Sauna seansında, genellikle tüm prosedürün sonuna doğru, sabun veya şampuanla duş almak sauna rutininin bir parçasıdır.
Sadece vücut ısınız normale döndükten ve terlemeniz durduktan sonra giyinin. Fin Sauna Derneği'nin şu tavsiyeleri hatırlanmaya değer:
“Saunadan önce büyük öğünler ve alkolden kaçınılmalıdır.”
Ayrıca, “sauna sizi sadece memnun etmekle kalmaz, aynı zamanda susuz ve aç bırakır.”
Ardından elbette susuzluğu gidermek ve vücudun sıvı dengesini yeniden sağlamak için serinletici içecekler içilmelidir.
Ve sauna keyfini tamamlamak için son aşama; saunadan yeterince yararlandığınızda, günün geri kalanı, ekstra rahat hissetme zamanıdır.

Saunanın Yararları Nelerdir?

Sauna tam derecesinde iken yani 80 Santigrat dereceye ulaştığında girildiğinde cilt ısısı 40 santigrat dereceye kadar yükselir. Vücut bu ısıyı dengelemek içinde 38 santigrat dereceye kadar ısınır. Terleme dışarıdaki bu yüksek ısıya verilen hızlı bir tepkidir. Bu sırada vücut savunma hücrelerinin sayısını da çoğaltır. Böylece terleme ile zararlı toksinler atılırken vücut bünyesindeki virüs ve bakteriler içinde daha iyi bir savunma yapmaya başlar ve onları öldürür.
Sıcaklık ve terleme ile derideki gözeneklerin açılması sayesinde cilt daha genç ve dinç bir görünüm kazanır. Derideki gözeneklerin açılması derinin üst tabakasında biriken ölü hücrelerin dışarıya ter ile atılmasını sağlar. Bunun yanında kalp atışının hızlanması ile cilde yakın damarlar açılır, daha hızlı bir şekilde kan pompalanır. Daha fazla oksijene kavuşan deri daha genç bir görünüm elde eder.
Sauna düzenli olarak kullanıldıkça vücuttaki gerginlik azalır. Gerginliğin azalması ile beraber kaslar rahatlar ve eklemler üzerindeki baskılar hafifler. Saunanın rahatlatıcı havası kasları yumuşatıp gevşetir bu sayede günlük hayatınızdaki stresi ve yorgunluğunu azaltır. Bu da vücuttaki kas, eklem ve romatizma kaynaklı ağrıların hafiflemesine neden olur.
Sauna sayesinde artan kan basıncı ve hücrelere taşınan oksijen miktarındaki artış vücuttaki kan protein sayısını da olumlu etkiler. Artan kan proteinleri sayesine vücut hastalıklara daha dirençli bir hale gelir. Kan proteinlerindeki artış sayesinde dokulara da daha çok oksijen ulaştığı için vücut toplam hücre yapısı olarak ta daha dirençli ve sağlıklı olur.
Sauna kullanımını hayatınızın bir parçası yaptığınızda ayrıca şu yararları da yaşarsınız;
Sauna fazla yağların eritilmesini sağlarken, zayıflatıcı etkisi vardır.
Sauna sayesinde vücudunuzdaki toksinler ve ölü hücreler terleme yoluyla atılır.
Grip ve nezle gibi enfeksiyonlarda iyileşme sürecini hızlandırır.
Uyku bozukluğu, gerginlik gibi depresif sorunların giderilmesine katkı sağlar.
Düzenli sauna kullanımı kireçlenme, romatizma, selülit gibi hastalıkların tedavisinde iyileştirici yönde büyük katkı sağlar.

Saunada Kullanılan Ekipman, Aksesuar ve Malzemeler

Sauna sadece bir ihtiyaç odası değildir. Her detayı ile geçmişten gelen bir ritüelin parçası olmaktır. Sauna, modern ve stres dolu hızlı yaşamlarımıza ara verdiğimiz sığınak alanları haline getiren özel alanlardır. Bu yüzden sauna yapımında sağladığı kolaylıklardan dolayı teknolojinin imkanlarından yararlanılsa da bazı öğeler daima geleneksel ve vazgeçilemez olarak kalacaktır. Bu düşünce sauna malzeme ve aksesuarlarında görünüm olarak büyük değişimler olmayacağı anlamına gelse de kalite olarak her zaman daha yüksek standartlarda aranmayacak demek değildir. Sauna aksesuarları arasında ilk başta sauna kovaları ve sauna kepçeleri gelir. Sauna sobası üzerinde kullanılan volkanik taşlara su dökülerek löyly oluşturmak için sauna kava ve sauna kepçeleri kullanılır. Temel elementler ile yapılan sauna kovaları dayanımı ve su geçirmezliğini arttırmak için gizli plastik veya çelik astarlara sahip olabilirler. Sauna kepçelerinde renk olarak bakır oksit, çelik, ahşap renkleri kullanılmaktadır. Malzemelerde arayışı geleneksel görünümden kopmadan daha iyi kaliteli malzeme arayışıdır.

Saunaya dair kullanılan her ne varsa dayanıklı ve özel olmak zorundadır. Ne de olsa 80 derecenin üzerinde sıcaklıklara dayanılması gereken bir ortamdan bahsediyoruz. Bu sebeple ahşap her daim asıl materyal olarak kalacaktır.

Bunun yanında ısıya dayanıklı kapılarda genellikle cam daha sıklıkla tercih edilir olmuştur. Diğer metal aksesuarlarda alüminyum yüksek ısıda paslanmaya dayanım açısından ideal bir malzeme seçimi olur. Sauna menteşeleri ve odada kullanılan metal aksamları alüminyum sıklıkla kullanılır. Sauna kapı kolları ve tutamaklarında da ahşap kullanmak paslanma ve tutma kolaylığı sağlamak için daha yaygındır.

Sauna aksesuarları ve kullanılan diğer aletler olarak sauna termometreleri ve sauna higrometreleri (nem ölçerler) sadece aksesuar değil sauna kullanımı için gerekli aletlerdir. Termometre olmadan saunanın doğru dereceye ulaşıp ve kaldığını anlayamazsınız. Higrometre olmadan da saunanın doğru nem değerlerine sahip olduğunu bilemezsiniz. Hem termometrelerde hem higrometreler de paslanmaz ahşap kaplı, çelik mekanizmalı olanlar tercih edilmektedir.

Saunaların Geleceği

Binlerce yıldır fikir olarak değişmeyen saunalar teknolojinin gelişimi ile beraber giderek daha fazla özellik eklenen ve talep gören cazibe, sosyalleşme ve sağlık odakları olmaya başlamışlardır. Öncelikle geleneksel odun ve kömür sobası ısıtma sistemleri kadar elektrikli sobalar, UV ısıtıcıları kullanılmaya başlanmıştır. Bunun yanında aydınlatma sistemlerinin gelişimi sauna atmosferinin değişimine kişiye özel isteklere göre farklı amaçlar için kullanılmasına imkan vermiştir. LED aydınlatmaların her renk ışık tayfını elde ederek sunduğu bu imkan sayesinde geleneksel sauna aydınlatma lambaları ve sauna aplikleri yerine sauna kullanıcılarının tercih ve istedikleri ruh halini odaya sunacak sauna ışıklandırma sistemleri kurulabilmektedir. Oda renkleri kırmızı, sarı, turuncu, yeşil ve mavi renkler ile renklendirilebilir. Sauna tezgahları, duvarları ve tavan kaplamaları içinde farklı laminantlar kullanılabildiği gibi genellikle ahşap çeşitleri halen sauna ambiyansını en iyi veren malzeme seçeneğidir. Sauna yapımında neredeyse vazgeçilmez olan ahşap malzemelerde de üretim kalitesi ve işleme metotlarının gelişimi ile beraber bir yüzyıl öncesine göre çok ısıya, buhara çok daha dayanıklı malzemeler elde edilmiştir.

Fin kültürünün evlerinde ısınmak ve yemek için kullanmak zorunda kaldığı yüksek ısının terleme ile gelen sağlığa olan bu faydalarını binlerce yıl önce keşfetmesi dünyanın da bu farklı deneyime kavuşmasını sağlamıştır. Sauna günümüzde milyonlarca evin vazgeçilmez parçası haline geldiği gibi neredeyse tüm yıldızı yüksek turizm ve otel işletmelerinin de ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Pekcan Havuz, tamamladığı binlerce havuz yapım projesi ile hayatın keyfini suyla çıkarmanızı sağladığı gibi yine tamamladığı yüzlerce sauna yapım ve tasarım projesiyle de sauna, spa ve wellnes projelerinde de tercih edilen Türkiye'nin lider mühendislik firmasıdır. Pekcan, aktivite alanları yapımında sauna inşası yanında Türk hamamı, buhar odası, roma banyosu gibi diğer sıcak ve soğuk mekanları ve rahatlama mekanları yapımları ile de çeyrek asırdan uzun süredir birbirinden farklı ve yaratıcı projelere imza atmıştır.

Kaynak: Finnish sauna cultureBare facts of the sauna in Finland


Pekcan Havuz'un Tamamladığı Sauna Yapım Projelerinden Örnekleri Görmek İçin Tıklayın.


Pekcan Havuz'dan Spa Yapımı Hakkında Bilgi ve Teklif Almak İçin Tıklayın.