Sert Su Nedir?
Paylaş:

Sert Su Nedir?

Kaya ve kireçtaşı tatlı suda çözündüğünde, suda yüksek konsantrasyonlarda kalsiyum ve magnezyum veya "sert su" ile sonuçlanır.

Su, dünyanın en harika çözücüsüdür. Bu noktaya kadar, kaya ve tortuyu çözme yeteneği, Kapadokya gibi dünyanın en çarpıcı manzaralarından bazılarını yarattı. Muhteşem bir iş. Bununla birlikte, kaya ve kireçtaşı tatlı suda çözündüğünde, suda yüksek konsantrasyonlarda kalsiyum ve magnezyum veya "sert su" ile sonuçlanır. Sert su buharlaştıkça, mineral konsantrasyonu büyür ve kireç oluşumuna yol açan su ile sonuçlanır.

O halde elimizdeki soru şudur: Suyunuzdaki mineral içeriği resmi olarak “çok fazla" mıdır? Sonuçta, düşük miktarlarda magnezyum ve kalsiyum aslında sağlıklı bir diyeti tamamlayabilir. Ancak suyunuz arkasında kireç birikintileri bıraktığında, suyunuz çok sert olabilir ve su yumuşatma solüsyonu ile arıtılmasından fayda görebilir.

Sert Suyun Dezavantajları

Sert su evinize, havuzunuza, sıhhi tesisatınıza sert vurabilir. Kireçlenme nedeniyle borularınız kaplanabilir ve tıkanabilir. Havuzunuzun derzleri, metal aksamları lekelenir. Potansiyel olarak tıkanmış bir duş başlığı yaşayabilirsiniz. Veya ılık su,  veya yavaş akan bir debi veya zayıf su basıncı. Sonra, ölçek birikiminin artması ile cihazlara nasıl zarar verebileceği meselesi var. Kireç birikmesi bulaşık makinenizi, su ısıtıcınızı, buzdolabınızı vb. tıkayabilir veya pahalı onarımlara neden olabilecek hasarlara neden olabilir.
Sert su kullanmak aynı zamanda bulaşık makinesinden çıkar çıkmaz kirli, solmuş çamaşırlara ve bulaşıklarınızda lekelere neden olabilir. Duş almak cildinizi kaşındırabilir ve saçınızı pul pul dökebilir. Tuvalet lavabolarınızda ve küvetlerinizde kalıntı oluşabilir. Deterjanlar sabun köpüğü tarafından bozulabilir ve… peki… siz anladınız. Yumuşak su, daha iyi bir yol. Bugüne kadar.
O Halde Su Yumuşatıcılarından Bahsedelim, Olur Mu?

İlk Şeyler İlk: Su Yumuşatıcı Nedir?

Bir su yumuşatıcılar, bir su harikası eseridir. Genel olarak görevi, yaygın minerallerin iyonlarını değiştirerek veya engelleyerek evinize gelen sudaki genel mineral içeriğini azaltır ve kireç oluşumunu sınırlar. Bunu yaparken, iyi kalitedeki su yumuşatıcılar evinizin, havuzunuzun, tesisatınızın her yerinde daha temiz, daha ferahlatıcı ve kaliteli suya sahip olmanızı sağlar.
Çoğu su yumuşatıcı iki türe ayrılabilir: tuz bazlı su yumuşatıcılar ve tuzsuz su yumuşatıcı alternatifleri (düzelticiler olarak da adlandırılır). Faydalarını incelemeden önce, bu sistemlerin nasıl çalıştığını görelim:

Tuz Bazlı Su Yumuşatıcılar

Tuz bazlı su yumuşatıcılar, bu iyonları sistemdeki tuzdan sodyum iyonlarıyla değiştirerek, etkilenen sert sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarını değiştirir. Tuz bazlı su yumuşatıcıların reçine tankı içinde bir iyon değişimi meydana gelir. Bu değişim, suyun toplam tuz içeriğini arttırırken mineral sayısını azaltır.

İyon değiştirme işleminin bir yan ürünü, sertlik minerallerinin ünitenin şartlandırma tankında birikmesine neden olur, bu da sistemin düzenli olarak geri yıkamasını ve sertlik minerallerini atık su tahliyesine boşaltmasını gerektirir. Sistemdeki tuz düzenli aralıklarla değiştirilmelidir.

Tuz Bazlı Su Yumuşatıcıların Faydaları

Bazı ev sahiplerinin tuz bazlı bir su yumuşatıcı seçmesinin nedenleri oldukça tatlıdır:
Evinizin suyundaki sertlik mineral iyonlarını etkili bir şekilde azaltırlar.
Sert su nedeniyle daha az etkili hale gelen cihaz onarımı, sıhhi tesisat onarımı ve deterjandan tasarruf etmenizi sağlarlar.
Su Yumuşatıcılarımızın yüksek kapasiteli reçine tankları ve programlanması kolay elektronik ölçülü kafa ile standart olarak geldiğini belirtmekte fayda var. Ayrıca, yalnızca gerektiğinde geri yıkarlar, bu nedenle temizleme işleminde mümkün olduğunca az su kullanırlar.

Tuzsuz Su Yumuşatıcıların Alternatifleri

Daha önce de değindiğimiz gibi tuzsuz su yumuşatıcı alternatifleri de şartlandırıcı olarak adlandırılır. Bunun nedeni, mineral iyonlarını uzaklaştırmak yerine suyu yenilemeleridir. İyon değiştirme işleminden vazgeçerek, tuzsuz su yumuşatıcı alternatifleri, sıfır su atığı üretir ve tuz bazlı muadillerine göre daha az bakım gerektirir.
Teknik olarak, tuzsuz çözeltilerde bulunan ortam, yüzeyinde aşırı çözünmüş sertliği çeker. Ve ortam kristal yapılara entegre eden kalsiyum karbonat kristal yapılarına sahiptir. Sudaki hareket ve sürtünme, yeni oluşan kristal yapıların ortamdan parçalanmasına ve geçen suya bırakılmasına neden olur.
Serbest akan kalsiyum karbonat kristalleri daha sonra asılı parçacıklar olarak bir tesisat sisteminde ilerlemeye devam eder ve suyun akış aşağısındaki ölçek potansiyelindeki herhangi bir değişikliğin etkilerini engeller.

Tuzsuz Su Yumuşatıcıların Faydaları

Tuzsuz su yumuşatıcılar, düzgün çalışması için karmaşık bir bilimsel süreç kullanır. Ancak bunların büyük faydaları vardır - bunların hepsinin anlaşılması çok kolaydır.
Tuz yeniden doldurma ihtiyacını ortadan kaldırarak, onları daha uygun fiyatlı bir seçenek haline getirerek, tuz bazlı yumuşatıcılara kıyasla daha önemli bir kullanım ömrü tasarrufu sağlarlar.
Faydalı mineraller içme suyunuzda bozulmadan kalırken, sert suyun kireç oluşumu gibi olumsuz etkileri azalır.