Şok Havuz Yapımı
Paylaş:

Şok Havuz Yapımı

İlk çağlarda insanlar sıcak taşlar yardımı ile iyi ısıtılış odada yıkanmanın en sağlıklı vücut bakımı olduğunu öğrenmişlerdir. İnsanlar hızlı bir şekilde vücudu yüksek derecede ısıtmanın vücudu rahatlattığını ve gevşettiğini anlamışlar ve yoğun terlemenin vücudu temizleyip toksinlerin atılmasına neden olduğunu deneyimleriyle bulmuşlardır. Dayanabilecekleri kadar sıcak ortamda kaldıktan sonra serin ve taze hava ve soğuk suyla serinlemenin de son derece iyileştirici olduğunu fark etmişlerdir. Böylece ilerleyen günlerde sauna ve şok havuzu yapımı gibi terimler ortaya çıkmıştır.

İlk çağlarda insanlar sıcak taşlar yardımı ile iyi ısıtılış odada yıkanmanın en sağlıklı vücut bakımı olduğunu öğrenmişlerdir. İnsanlar hızlı bir şekilde vücudu yüksek derecede ısıtmanın vücudu rahatlattığını ve gevşettiğini anlamışlar ve yoğun terlemenin vücudu temizleyip toksinlerin atılmasına neden olduğunu deneyimleriyle bulmuşlardır. Dayanabilecekleri kadar sıcak ortamda kaldıktan sonra serin ve taze hava ve soğuk suyla serinlemenin de son derece iyileştirici olduğunu fark etmişlerdir. Böylece ilerleyen günlerde sauna ve şok havuzu yapımı gibi terimler ortaya çıkmıştır.

Hamam, sauna ve buhar banyosu gibi vücudu gevşeten alanlardan çıktıktan sonra vücut kaslarının daha çok harekete geçmesi ve vücudun sıkılaşması için vücuda uygulamak amacıyla şok havuzları kullanılır. Şok havuzu yapımı, insan vücudundaki yüksek ısı altında genleşen damarlar, aniden girilecek olan soğuk suda büzülür ve böylece vücuda direnç kazandırılmasını sağlar. Damarları etkilediğinden dolayı kalp hastalarının şok havuzunu tercih etmeleri kötü sonuçlar doğurabilir.

Şok Havuzunun ortalama derecesi 15°C – 16°C’dir. Şok havuzu yapımı konusunda amaç; sinir uçlarını uyandırmak ve metabolizmayı harekete geçirmektir. Tüm vücudu uyaran şok havuzunun, temiz ve hijyenik olması çok önemlidir. En uygun şok havuzu yapımı fiyatlarını bulabileceğiniz Pekcan Havuz günden güne büyüyor. Şok havuzu yapımı konusunda rahatlıkla güvenebileceğiniz Pekcan Havuz, havuz yapımında 22 yıllık tecrübesi ile özel havuz projeleri geliştiriyor. Şok havuzu yapımı ile ilgili her türlü sorunuzun cevabını bulabileceğiniz Pekcan Havuz’a pekcan@pekcan.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.