Sonsuzluk Havuzu Nasıl İnşa Edilir?
Paylaş:

Sonsuzluk Havuzu Nasıl İnşa Edilir?

Sonsuzluk havuzları inşa etmek, son birkaç yılda büyük popülerlik kazandı. Genellikle tatil beldelerinde ve lüks sitelerde baş döndürücü bir etki yaratacak şekilde yerleştirilen bir sonsuzluk havuzu, çevredeki manzarayla bütünleştiği izlenimini vermek için tasarlanmıştır.

Sonsuzluk havuzları inşa etmek, son birkaç yılda büyük popülerlik kazandı. Genellikle tatil beldelerinde ve lüks sitelerde baş döndürücü bir etki yaratacak şekilde yerleştirilen bir sonsuzluk havuzu, çevredeki manzarayla bütünleştiği izlenimini vermek için tasarlanmıştır. Bazen sonsuzluk havuzları, sonsuzluk kenarı, kaybolan kenar veya negatif kenar havuzları olarak adlandırılır. Bir özelliği de, havuzun en az bir optik olarak eksik veya görünmeyen kenarının olması ve bu sayede manzaranın farklı bir açıdan görülmesini sağlamasıdır. Bu kenardan akan su, sınırsız su etkisi yaratır. Manzara ister gökyüzü, şehir manzarası, ağaçlar, orman, göl veya deniz olsun, bu muhteşem mimari unsur her ev için dikkat çekici bir gösteri oluşturur.

Bir sırtta bulunan havuzlar için özellikle dikkat çekici bir seçenek olan sonsuzluk havuzları, yüzücülere dünyanın üzerinde yüzüyormuş gibi bir yanılsama vererek ufukta kayboluyormuş gibi görünür.

Bir sonsuzluk havuzu ile çevredeki manzara arasındaki sınır bulanık görünse de, bu sadece iyi tasarlanmış bir göz hilesidir. Bu şelale benzeri etkiyi yaratmak için, sonsuzluk havuzları, duvarın bir kısmı havuzun tepesine yakın veya başa çıkma seviyesinde kaldırılarak inşa edilir. Su daha sonra yandan bir toplama havuzuna akar. Pompalar ve hidrolikler kullanılarak taşan su havuza geri pompalanır ve döngü devam eder. Tercih ettiğiniz tasarıma bağlı olarak, suyu havuza geri besleyen mekanizma, yüzeyin altında görünmeyen bir şey veya taş şelale gibi göz alıcı bir özellik olabilir.

Sonsuzluk havuzları, geleneksel havuzlardan daha karmaşık bir tasarıma ve daha fazla bileşene sahip olduğundan, daha pahalı olma eğilimindedirler ve ek planlama ve havuz oluşturma uzmanlığı gerektirirler. Tasarıma başlamadan veya bir sonsuzluk havuzunun fiyatını tahmin etmeden önce, birkaç faktör belirlenmelidir. Örneğin, sadece bir sonsuzluk kenarı mı olacak, yoksa üzerinden suyun akacağı birden fazla duvar mı olacak? “Yokuş aşağı” tarafının estetiği önemli mi yoksa havuza öncelikle yukarıdan mı bakılacak? Suyu havuza geri beslemek için tercih edilen mekanizma nedir? Havuzun kurulacağı arazi herhangi bir zorluk içeriyor mu? Bu soruların yanıtları ve daha fazlası bir sonsuzluk havuzu oluşturma stratejisini, maliyetini ve zaman çizelgesini şekillendirecektir.

Sonsuz Havuzlar 2 Nedenle Teknik Olarak Daha Karmaşıktır

  1. Bir yamaçta veya eğimde bir havuz kuruyorsunuz, bu sadece lojistik olarak daha karmaşık hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda mühendislik açısından bu, havuz üzerinde nihai çıktı olarak tasarlanması gereken farklı zorlamalar ve baskılar oluşturur. Normalde kendilerini çevreleyen zemine sahip olacak taşma kenarlarının, bir barajınkine benzer bir duvar yapısına sahip olması gerekir.
  2. Havuzun bir veya iki kenar boyunca taşma etkisinin, taşma veya güverte seviyesi havuzunda yer alan toleranslara göre tasarlanması gerekir. Bu, havuzun uzunluğu boyunca 1-2 mm dikey toleranstır. Aksi takdirde su eşit şekilde akmayacaktır. Ayrıca, havuzda on veya daha fazla kişi olsa bile, seviyenin sürekli olarak taşarak, yüzenlerin hacmini veya "yer değiştirmeyi" dengeleyecek şekilde kalmasını sağlamak için karmaşık bir denge tankları ve pompalar sistemi olması gerekir.