SPA Sauna Kurulum ve Kullanımında Dikkat Edilecek Noktalar
Paylaş:

SPA Sauna Kurulum ve Kullanımında Dikkat Edilecek Noktalar

Bir SPA ve sauna kullanmadan önce ısıtıcı kurulum talimatlarını, özellikle güvenlik içeriklerini dikkatlice okuyun. Belirtilen güvenlik malzemelerinin içinde yanıcı madde bulunamaz. Güvenlik içeriklerine uyulmaması yangın tehlikesine neden olur. Odun ısıtmalı sobanın güvenlik mesafeleri koruyucu bir kılıfla azaltılabilir.

Bir SPA ve sauna kullanmadan önce ısıtıcı kurulum talimatlarını, özellikle güvenlik içeriklerini dikkatlice okuyun. Belirtilen güvenlik malzemelerinin içinde yanıcı madde bulunamaz. Güvenlik içeriklerine uyulmaması yangın tehlikesine neden olur. Odun ısıtmalı sobanın güvenlik mesafeleri koruyucu bir kılıfla azaltılabilir. Kuracağınız SPA ve saunada elektrikli ısıtıcı harici bir sensöre sahipse, SPA kurulum talimatlarında belirtildiği şekilde yerleştirilmiş olmalıdır. Ayrıca, elektrik tesisatı planlanırken, kombi ısıtıcılarının her zaman ayrı bir kontrol paneli ile kontrol edildiği dikkate alınmalıdır.

Kablolara Dikkat Edin

Işıklar, ısıtıcı, kontrol paneli veya ünitesinin ihtiyaç duyduğu kablolama hakkında bilgi edinin ve kabloları sauna için panoların altından mı yoksa panoların üstünden mi geçirmek istediğinize karar verin. Tezgah desteklerinin duvarlarda takviye gerektirdiğini unutmayın. SPA projesi uygulamasında desteklerin yerleri seçilen tezgah modeline bağlıdır.

Döşeme malzemesini seçerken, ısıtıcıya atılan suyun beyaz malzemeleri lekeleyebilecek olduğunu unutmayın. Bu nedenle koyu bir renk zemin seçmenizi tavsiye ediyoruz. SPA yapımı sürecinde direk ısıtıcılar her zaman yanıcı olmayan bir zemin üzerine kurulmalıdır, çünkü sıcak taş parçaları çelik çerçeveden düşebilir.

Havalandırma Önemlidir

Havalandırma menfezinin yerleştirilmesi önemlidir. SPA yapımı sürecinde mekanik egzoz havalandırması kullanılıyorsa, besleme hava tahliyesini ısıtıcının üzerine yerleştirin. Yerçekimi egzoz havalandırması kullanılıyorsa, besleme hava tahliyesini ısıtıcının altına veya yanına yerleştirin. Egzoz hava kanalını zemine yakın, ısıtıcıdan olabildiğince uzağa yerleştirin. Egzoz havası borusunun çapı, besleme havası borusunun çapının iki katı olmalıdır.

Isı Yalıtımı ve Nem

Yalıtım malzemelerini sauna yapımında çerçeveleme saplamaları arasına yerleştirin. Sauna projesi izolasyonda boşluk olmadığından emin olun. Tavan yalıtımı enerji verimliliğinde özellikle önemli bir faktördür. Bu nedenle tavana çift yalıtım yerleştirin. Nem yalıtımı olarak kullanılan alüminyum folyoların amacı, nemi sauna içerisinde tutmaktır.

Sauna yapımı için nemin yapılara girmesini önlemek için nem geçirmezliği ve sızdırmazlığı sağlanmalıdır. Alüminyum folyo, zımbalarla seyrek olarak tutturulmuştur. Folyonun parlak tarafını sauna yapımı sürecinde iç kısmına doğru ayarlayın. Çivileme çıtaları, tezgah destekleri ve ısıtıcı desteğini de doğru olarak sağladığınızda siz de istediğiniz SPA alanına sahip olabilirsiniz.