Spa Terimi Ne Anlama Geliyor?
Paylaş:

Spa Terimi Ne Anlama Geliyor?

Avrupa'daki Spa terimi, Belçika'daki sağlık tesisi Spa'dan türetilmiştir. Mineral kaynakları ile göz alıcı küçük kasaba Romalılar tarafından 7. yüzyılın başlarında biliniyordu, ancak Avrupa'daki Spa ve su tedavileri 18. ve 19. yüzyıllarda kendilerine bir isim yaptı. İngilizce’de spa terimi genel olarak kaplıcalar için 20. yüzyılın ortalarından beri kullanılmaktadır. Spa artık, özellikle otellerin banyo ve ıslak alanları için dünya çapında sağlık ve sağlıklı yaşam tesisleri için kullanılan genel bir terimdir.

Terimi araştıran herhangi biri, Spa'nın Latince'nin bir türevi olduğuna dair açıklamalarla her zaman karşılaşacaktır. "Sanus per aquam" ın kısaltması olarak "su ile gelen sağlık" anlamına gelir. Türetme tartışmalı olsa bile, bağlam uygun görünüyor: Bir yandan, antik Roma'nın yüksek bir banyo kültürüne sahip olduğu iyi bir şekilde bilinmektedir. Öte yandan, suyun faydalı gücünün tüm modern spa ve wellness tesislerinde merkezi öneme sahip olduğu düşünülmektedir.

Terimin daha fazla açıklaması ise Prof. Dr. Kai Illing'den geliyor: Araştırma sonuçlarında spanın Hint-Germen "yumurtlama" kelimesinden geldiği ve püskürtme, kusma, köpürme anlamını içerdiği sonucuna varıyor. Popülerliğinden dolayı günümüzde spa terimi çeşitli kombinasyonlarda kullanılmaktadır: Özellikle İngilizcede Spa, terimin kanıtlanmış kökenine göre şifalı banyolar anlamına gelir. Otellerdeki spa alanları ise havuzlar, saunalar ve fitness alanları gibi sağlıklı yaşam ve sağlık tesislerinin yanı sıra masaj ve güzellik bakımları için yapılmış olan mekanları belirler. 

Spa otellerinde bu alanlar özellikle gelişmiştir ve otelin karakteristiğidir. Günlük kaplıcalar ise gündüz misafirleri için tasarlanmış, misafirlerin sıklıkla güzellik bakımları ve masajlar aldığı mekanlardır. Burada saunalar ve bazen su alanları ve havuzlar da sunulmaktadır.

Sağlık

Sağlık: İyi olun ve keyfini çıkarın!

Wellness, temel anlayışında; bedeni, zihni, ruhu ve çevreyi kapsayan bütünsel bir yaşam tarzıdır. Bir yaşam tarzı olarak sağlık, beslenme, egzersiz, sosyal ilişkiler ve rahatlamanın dört temeline dayanır. Bu temeller, kişisel mükemmellik arayışında karşılıklı olarak birbirine bağlıdır. Sağlıklı "yaşayanlar", yaşam kalitelerini zevkli bir şekilde yükseltirler. Bu, temel bir zindelik seviyesinin bireysel olarak oluşturulmasını ve geliştirilmesini, aktif olarak gevşeme ve stresi önleme becerisini, dengeli beslenme hakkında bilgi ve genel olarak yaşam sevincinde bir artışı içerir.

Wellness: ... hikayesi

Wellness teriminin kökenleri Anglo-Amerikan dünyasına dayanmaktadır. Profesör Kai-Torsten Illing tarafından 'Handbuch Freizeitsoziologie'de (Springer VS 2015 tarafından yayınlandı) açıklandığı gibi,' Wellness 'terimi zaten 1654'te Oxford Dictionary'de bulunuyordu. Burada "wealnease" kelimesinin kullanımı ilk olarak İskoçyalı Archibald Johnston Lord Wariston tarafından kızının sağlık durumunu anlatmak için yazıyor.

"Ben ... kızımın iyiliği için ... Tanrı'yı ​​kutsadım"

 (Oxford İngilizce Sözlük 1971b, s. 3738)

Bu eski bağlamda, zindelik, sağlık ve genel esenlik anlamına geliyordu. Ancak daha sonra Anglo-Amerikan dili alanında sağlıklı yaşamın yerini sağlık için "sağlık" terimi aldı. Profesör Illing'e göre, wellness teriminin tamamen yeni bir 20. yüzyıl kavramı olduğu ifadesi yanlıştır. En iyi ihtimalle, zaten çok eski olan bu terime sağlık ve zindelik vurgulanarak ABD fitness endüstrisi tarafından değiştirilmiş bir anlam verildiği söylenebilir.

20. yüzyılın ortalarından itibaren wellness, bütünsel bir sağlık kavramı olarak tüm dünyaya yayıldı. Amerikalı hekim Halbert L. Dunn o dönemde kelimeyi yeniden ele almış ve sağlıklı yaşamın merkezinde beden, zihin ve ruh uyumunun yer aldığı bir konsept için wellness'ı kullanmıştır. Ona göre, her birey, kişisel mükemmelliğinin sürekli dengesinden sorumludur. - Meslektaşları tarafından iyi bilinen bir terim olan 'sağlık bakımı' yerine neden 'sağlıklı yaşam' kullandığı sorulduğunda, kısa ve öz cevabı şu oldu: "Çünkü kimse sağlık hizmetlerini dinlemiyor.

1970'lerde "wellness" kelimesi yeniden ele alındı. Sosyolog Donald B. Ardell ve doktor John W. Travis, ABD sağlık sisteminin artan maliyetlerine karşı koymak için yeni bir sağlık modeli olarak wellness'i kurdular. Amaç, nüfusu sağlığa bağımsız bir katkı yapmaya motive etmekti. Sağlıklı yaşam hareketinin odak noktası, daha önce Halbert Dunn ile olduğu gibi, kendi kendine başlatılan sağlığın teşviki idi. 

Wellness:

ABD'deki wellness hareketinin öncülerinden Dr. Donald Ardell, wellness'i yaşam tarzı ve felsefe olarak tanımlıyor: 

"Sağlık kısmen bir yaşam tarzı, kısmen hayata karşı bir tutum ve dahası bir yaşam felsefesidir. Sağlık, kişisel mükemmelliğe bilinçli bir bağlılıktır. Sağlık, özellikle kişinin kendi sağlığı için ve bunun ötesinde kapsamlı bir sorumluluk duygusuna dayanır. Genel olarak yaşam kalitesi Sağlık, varlığın fiziksel, zihinsel ve ruhsal yönlerini içerir. Sağlıklı yaşam tarzı, bir tür yaşam sanatıdır. Yeni deneyimler, yeni bilgiler ve değişen koşullar yoluyla bilinçli olarak geliştirilir ve iyileştirilirse, iyi ve doyurulmuş yaşam dramatik bir şekilde geliştirilir Bu, her zaman fitness, zaman ve stres yönetimi gibi alanlarda kişisel mükemmellik ve kişinin kendini beğenmesi ve kendine uygun yapıcı bir yaklaşımla bağlantılıdır. Sağlık, planlar, değerler ve hayatın anlamı için hiç bitmeyen bir merak gerektirir ".

Pek çok trend gibi, Amerika'dan gelen sağlık terimi de Avrupa'ya ulaştı. Ancak denizden geçen yolculukta, başlangıçta sağlık anlayışı değişti. Amerika'daki bütüncül bir yaklaşımdan, başlangıçta Orta Avrupa'da rahatlama ve esenlik ile eşanlamlı hale geldi. 2000 yılından bu yana, wellness terimi Avrupa'da beslenme, egzersiz, rahatlama ve sosyal temasların dört temeline dayanan bütünsel bir yaşam tarzı kavramı olarak anlaşılmaktadır.

Sağlık:

Zindelik terimi orijinal anlamında "sağlık" ve "esenlik" anlamına gelse de, Orta Avrupa ve İngilizce konuşulan ülkelerde bu terimin içeriğinde farklılıklar vardır. Orta Avrupa ülkelerinde sağlık, doğrudan eğlence ve turizm tesisleri ile ilgilidir, örneğin sağlıklı yaşam otelleri, sağlıklı yaşam bölümleri, vb. Burada sağlık, korunma, esenlik, rahatlama ve vücut optimizasyonu ile ilgili hizmetler söz konusudur. Bu bağlamda, wellness tamamen kendi kendine ödenen bir hizmettir.

İngilizce konuşulan ülkelerde sağlık terimi genellikle iş sağlığı bakımı ile bağlantılı olarak kullanılmaktadır. Birçok şirket, çalışanlarını sağlık ve korunma alanlarında ('kurumsal sağlık' olarak da bilinir) destekler. İlgili kurumlar, örneğin 'sağlık merkezleri' veya 'sağlık ve sağlıklı yaşam merkezleri' olarak adlandırılır. (Kaynak: Prof. Kai Torsten Illing, Handbuch Freizeitsoziologie, Springer VS 2015 tarafından yayınlanmıştır).

Sağlık, dört temele dayanır: Neleri içerir ve nasıl çalışır?

1. beslenme:

Sağlıklı, dengeli beslenme, iyi bir vücut hissinin temelidir. Yeterli miktarda hayati besin maddesi sağlar ve vücudun "yakıtı" dır.

2. alıştırmalar:

Spor bedeni ve zihni zinde tutar. Düzenli egzersiz, uygun çaba ve sporda zevk ve motivasyon, uzun vadeli zindeliğin anahtarıdır.

3. Sosyal ve duygusal destek:

İster dijital ister analog olsun: insanlar sosyal varlıklardır. Arkadaşlıklar ve ilişkiler bu nedenle insanları mutlu eder ve duygusal ve sosyal istikrar sağlar.

4. gevşeme:

Meditasyon ve düzenli yürüyüşlerden günlük yaşamdan mola vermeye kadar: Gevşeme molaları, fiziksel ve zihinsel sağlık için büyük önem taşır.

"Sağlık, kalıcı bir taahhütte bulunmaktır - bedenin, zihnin ve ruhun kişisel mükemmelliği için. Bu, yerine getirilmiş ve sağlıklı bir yaşamın ileri yaşlara kadar olan olasılıklarını çarpıcı bir şekilde artırır" (Dr. John Travis)

Avrupa'da Sağlık: Lüksten yaşam felsefesine kadar

1990'ların başında Avrupa'ya wellness terimi geldi. Başlangıçta turizm sektöründe, Avusturya otelcilik sektörü bu alanda öncü olmuştur. O halde neden turizm ? Cevap basit: O zamanlar, Orta Avrupa'daki sağlık tesisi sistemi oldukça verimli bir şekilde kullanıldı ve sağlık sigortası şirketleri tarafından tamamen finanse edilen iyileştirici bir sağlık tatili olarak kuruldu.

Bu nedenle, Amerikan sağlık hizmetleri maliyetleri için kendi kendini ödeyen bir zihniyetde iken Avrupa'daki sağlık hizmetleri sisteminde ekonomik bir gelişme zemini yoktu. Ancak turizm sektörü, kendini ödeyen kişiye 'otelde sağlık' ile daha çok yönlü (önleyici) bir tatil sunmanın yolunu keşfetti. Daha fazla konfor, daha fazla keyif ve daha fazla rahatlama, Bugün bile, tüm dünyada sağlıklı yaşam turizmi hala gelişen bir Pazar.

1997 yılında wellness'i “iyi ol ve eğlen” olarak anlayan 17 Alman tatil otelcisi “Wellness-Hotels & Resorts” işbirliğini “Wellness Tree” markası adı altında kurdu. Tek tip bir 'otelde sağlıklı yaşam' anlayışının temeli böylece atıldı. Diğer şeylerin yanı sıra, bu, sağlıklı yaşam oteli için gereksinimleri tanımlayan ve sağlıklı yaşam otelleri için tek tip anlayış sağlayan kriter kataloğu ile sağlandı. Sağlıklı yaşam otelleri için bu kalite kriterleri bugün hala Alman otel pazarında kabul edilmektedir.

Sağlıklı yaşam nerede yaşanır?

Donald Ardell'in tanımına göre wellness - yukarıda açıklandığı gibi - bütünsel bir yaşam tarzıdır. Bu nedenle mesele sadece bireysel deneyimle değil, aynı zamanda sağlık konseptinin günlük hayata entegrasyonu ile de ilgilidir. Dolayısıyla sağlıklı yaşam, ormanda bir yürüyüş, öğle yemeği için taze bir salata, veya arkadaşlarla bir konser olabilir - bu sayede kendiniz veya bir grup arkadaşla müzik yapmak da ruh için önemli (sosyal) bir bileşen olabilir. 

İyilik diyen her şeyde sağlık var mı?

Wellness, 90'lardan beri popüler bir terimdir ve birçok ürüne - temelde pozitif yüklü - bir terim olarak eklenmiştir. Tabii ki, 'wellness' eklemek her zaman ürünün sağlığınız ve iyiliğiniz için iyi olduğunu gösterir. Bu nedenle, sağlıklı yaşam yoğurdu ve içecekleri, sağlık çorapları, sağlıklı eğitim araçlarından zindeliğe kadar çok çeşitli sağlık ürünleri bulunmaktadır. Bunun Donald Ardell ve Dr. John Travis'in sağlıklı yaşam tanımıyla hiçbir ilgisi yoktur , bunlar sadece saf pazarlamadır. 

Sağlık neden önemlidir?

Bir yaşam konsepti olarak sağlık, beden, zihin ve ruhu uyumlu hale getirme amacına sahiptir ve bireysel refaha yöneliktir. Bununla ilgili özel olan şey, bunu başarmanın yolunun önceden belirlenmiş olmamasıdır, ancak kendi 'sağlıklı yaşam tarzınızı' geliştirmek için birçok bireysel olasılık vardır. Yukarıda bahsedilen 4 kademeli konseptin farklı alanlarından gelen bir dizi tekliften, her kişi böylece neye odaklanmak istediğine kendisi karar verebilir. Sağlık, sağlığı korumaya hizmet eder ve bu nedenle önleme olarak sınıflandırılabilir. Hastalıkları önlemek ve kendi kendine tanımlanmış bir sağlık memnuniyeti düzeyini sürdürmekle ilgilidir. Bu, bir kişinin kalıcı olarak tatmin olduğu bir sağlık seviyesine ulaştığı ve bunu koruduğu anlamına gelir. Kişinin kendi iyiliğini sürekli olarak iyileştirme süreci, bir yaşam tarzı olarak sağlıktır.