Süs ve Peyzaj Havuzu Nedir? Türleri Nelerdir?
Paylaş:

Süs ve Peyzaj Havuzu Nedir? Türleri Nelerdir?

Süs ve peyzaj havuzu projeleri mühendislik ve uygulama tecrübesi gerektiren karmaşık projelerdir. Bu tip havuz yapımı ciddi bir tecrübe uzmanlık yanında etkileyici bir yaratıcılık gerektirir.

İnsan hayatına değer veren ve yaşam kalitesini arttıran havuzlar, hem yüzme havuzları hem de süs havuzları ile bulunduğu mekan ve yerlere farklı bir değer katarlar. Havuzlu bir evin değeri ile havuzsuz bir evin değeri arasındaki fark havuzun maliyetinden kat be kat daha fazladır.

Süs ve peyzaj havuzu projeleri mühendislik ve uygulama tecrübesi gerektiren karmaşık projelerdir. Bu tip havuz yapımı ciddi bir tecrübe uzmanlık yanında etkileyici bir yaratıcılık gerektirir. Büyük bir tasarım hatası yapılırsa ve hata olursa düzeltme şansınız neredeyse yoktur. Her katman ve hesaplama kusursuz yapılmalı, iç ve dış mekanlara göre en ideal ölçü ve tasarımlarda olmalıdır.
Havuz projeleri içinde süs havuzları hem göze hem kulağa hitap eden mekanları farklı bir keyif alanına dönüştürür. Süs havuzları suyun en büyük mucizeleri arasında yer alan dinginliği, huzuru ve pozitif enerjiyi mekana yansıtan yaratıcı dekorasyon ürünleridir. Süs havuzu yaptırmayı düşündüğünüz her alan için farklı malzemeler ve farklı süs havuzu ekipmanları kullanılan ve her boyutta ve alanda ihtiyaçlarınızı, zevklerinizi ve beklentilerinizi karşılayacak pek çok süs havuzu tipi bulunur.

Öncelikle süs havuzunun yeri belirlendikten sonra istenilen ölçülerde çukur açılır. Çukura doğal süs havuzu yerleştirilerek zemin kaplaması kontrol edilir. Süs havuzunun tip ve özelliklerine göre gerekli olan malzemeler seçilir ve yapım aşamasına geçilir. Tasarım, arzu edilen duyguların yaratılması açısından oldukça önemli ve zorlu bir süreçtir. Süs havuzu yapımında, alanında uzman ustalar özenle seçilerek süs havuzu bitirilir. İster açık ister kapalı süs havuzlarınızda fıskiyeli veya fıskiyesiz bir sistem tercih edebileceğiniz gibi, bazen de doğal taşlarla aydınlatılmış ve son derece estetik, ihtişamlı süs havuzlarını da tercih edebilirsiniz. Tasarım, fizibilite ve imalat seviyeleri için yetkin bir firma seçilmeli ve ev, villa, park, bahçe veya diğer tüm mekan tercihlerinize en uygun süs havuzu sistemi uygulanmalıdır.

Süs havuzları, iş yerleri, doğal park alanları, yemek alanları vb. birçok yerde dekorasyon amaçlı kullanılmaktadır. Fıskiye sistemleri belirli bir su haznesine sahip olan ve bu hazneden sağlanan su ile görsel şölen yaratan sistemlerdir.

Havuz çeşitleri arasında en çok kullanılan modellerden biri de süs havuzudur. Süs havuzu, kişilerin isteklerine göre belirli bir alana konumlandırılan, istenilen boyut ve görsel düzenlemeye göre oluşturulan, içinde çeşme veya şelale gibi küçük yapıları barındırabilen bir çeşme sistemi çeşididir.

Süs havuzu genellikle geniş bahçeli yerlerde, evlerde, otellerde, belediyeye ait alanlarda ve tabiat parklarında kullanılmaktadır. Ayrıca kenarları doğal bir görünüme sahip olması için doğal taş ve yeşilliklerle süslenir. Böylece ortama çok farklı bir hava katar ve insanların keyifli vakit geçirmesini sağlar. Ayrıca şelaleli ve fıskiyeli süs havuzlarında suyun sesi ile insanların kulağına hitap etmektedir. Bu tür avantajlarından dolayı dekoratif havuz fıskiye sistemleri arasında popüler olmayı başarmış ve genellikle tercih edilen sistemlerden biridir.

Süs ve Peyzaj Havuzu Türleri Nelerdir?

Süs havuzları isteklere ve tasarımların hayal gücünü karşılamak için pek çok farklı su özellikleri ile beraber tasarlanırlar. Süs havuzlarını tür olarak sınıflandırırken tasarlandıkları mekanlar, tasarımda kullanılan yapım ve su özellikleri yönünden değerlendirilebilir. Buna göre en bilenen süs ve peyzaj havuzları;

1) Bahçe Süs Havuzları
2) Fıskiye ve Nozul Sistemli Havuzlar
3) Yapay Şelaleler
4) Doğal Havuzlar
5) Su Perdeleri
6) Ses-Müzik Animasyon Havuzları
7) Kapalı Süs Havuzları
8) Kuru Havuz Sistemleri
9) Balık Havuzları
10) Park Havuzları
12) Çeşmeler
13) Göletler
14) Yansıma Havuzları
15) Akarsular
16) Hazır Set Süs Havuzları

Bu havuzlar bir havuz yerleşkesi içinde beraber de kullanıldığından bazı havuzları birebir olarak sınıflandırmak mümkün değildir.
Bir su özelliği, küçük bir yansıtıcı havuz kadar basit veya çeşmeli bir balık havuzuna akan bir şelale kadar ayrıntılı olabilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek olduğu için, su özelliklerinin dört temel kategorisini tanımak yardımcı olur; göletler, çeşmeler, şelaleler ve akarsular.
Bu türleri kısaca tanıtmak gerekirse;

1) Bahçe Süs Havuzları
Bahçe süs havuzları kişisel olarak en çok tercih edildiği süs havuzlarıdır. Binlerce farklı kombinasyonlarda tasarlanırlar. Villa ve ev bahçeleri için mükemmel ve değer arttırıcı süs havuzlarıdır. Kişilerin tercihine göre diğer tip süs havuzları iç içe kullanılmaktadır. Bahçe süs havuzları genellikle bir güverte veya verandanın yakınında bulunur. Dikey olarak basamaklı bir çeşme veya bir çan çeşmesi gibi bir süs parçasının etrafında tasarlanmıştır.

2) Fıskiye ve Nozul Sistemli Havuzlar
Fıskiye ve nozulların yoğun olarak kullanıldığı süs ve peyzaj havuzları tarif etmek için kullanılır. Fıskiye ve  nozullar genellikle süs havuzu içinde kullanıldığı gibi odak noktası sadece fıskiye ve nozul olan havuzlarda popüler olmaya başlamıştır. Bu tip süs ve peyzaj havuzlarında ortada bir havuzdan bahsetmek zordur. Bununla beraber fıskiye ve nozullar ses ve ışık sistemleri ile beraber kullanıldığında etkileyici sekeansların yaratıldığı bir şov havuzlarına da dönüşebilirler. Bu tip süs havuzları kuru havuz sistemleri olarak bilinir.

3) Yapay Şelaleler
Doğal şelalelerin etkileyici manzarasını mekanlara yerleştirmek için kullanılırlar. Sesin yüksekten düşme sesi ve görüntüsünün cazibesi ile mekanları doğanın bir öğesi haline getirirler. Şelaleler doğal taş ve kayaların üstünden geçebildiği gibi daha modern tasarımlarda çelik ve cam öğelerinin kullanılması ile yepyeni farklı formatlar kazanmıştır. Çeşmeler gibi şelaleler de su özelliğinize ses, hareket ve canlılık katar. Genellikle doğal taş levhalar veya kayalar ile oluşturulan şelaleler dikey bir boyut getirir. Şelaleler dans edip akarken uzaktan ilginizi çeker.

4) Doğal Havuzlar
Görüntü olarak doğanın bir parçası gibi görünen süs havuzlarının mekanlara kazandırılmasıdır. Diğer süs havuzları ile ilgili bir diğer temel fark doğal havuzların işletilmesindedir. Doğal havuzlarda havuz suyunun dezenfeksiyonunda da doğal öğeler kullanılmaya çalışılır. Mümkün olduğunca az kimyasal kullanımı hedeflenir. Doğal süs havuzları bir süre sonra kendi özel ekolojisini oluşturur. Doğal süs havuzları balık havuzları olarak da değerlendirilebilir.

5) Su Perdeleri
Su perdeleri asıl olarak bir süs havuzu kabul edilmeyebilir. Daha çok kullanımları yüzme ve süs havuzlarında görsel etki yaratmak için başlamış olsa da giderek mekanların içlerine kadar taşınan su özellikleri olduklarından pek çok farklı türe evrilmiştir. Su perdeleri üzerlerinden akan bir zemin var olarak veya tamamen bağımsız olarak tasarlanıp uygulanırlar.

6) Ses-Müzik Animasyon Havuzları
Fıskiye ve nozul sistemlerinin ışık ve ses sistemleri ile beraber senkronize olarak kullanıldıkları etkileyici ve sürekli aktif süs havuzlarıdır. Özellikle gece mekanlarında etkileyici birer odak noktası olarak tasarlanırlar. Boyutları masa boyutundan olimpik yüzme havuzları boyutlarına kadar çok farklı tasarlanabilirler.

7) Kapalı Süs Havuzları
Mekan içlerine suyun etkileyiciliğini getirmek için son yıllarda giderek daha da popüler hale gelmiştir. Genellikle doğadaki taş ve duvar yapıları taklit edilerek oluşturulurlar. Bu tip süs havuzlarında balık yetiştirmenin daha kolay olması onları birer büyük akvaryum şeklinde kullanılabilir kılmaktadır.

8) Kuru Havuz Sistemleri
Kuru havuz sistemlerinde zeminin hemen altında oluşturulan süs havuzu sistemleri ile bir taşıyıcı sistem ile kapalı hale getirilmiş havuzlardır. Havuz suyu manzarayı izleyenler tarafından görülmez. Bu tip havuz sistemlerinde odak noktası fıskiye ve nozul sistemleridir. Havuz suyu değildir. Genellikle fıskiyeler arasında rahatlıkla gezinebilir ve yürüyebilirsiniz.

9) Balık Havuzları
Balık havuzları süs ve peyzaj havuzları denince insanların ilk aklına gelen havuzlardır. Balık, belirli yaşam sürdürme kriterleri karşılandığı sürece hemen hemen her tür su özelliğine eklenebilir.
İçlerinde görsel olarak farklı ve dayanıklı türde balıkların olduğu havuzlardır. En çok bilinen ve tercih edilen Koi havuzlarıdır. Altın balık ve Koi ortak favorilerdir. Hareket halinde bir renk sıçraması eklerler. Balıklar çok derin olmayan bir suda yaşarlar ve kışı atlatacak katmanlı zemin yapısına sahiptirler.

10) Park Havuzları
En çok kamu kuruluşlarının tercih ettiği süs havuzlarıdır. Belediyelerin oluşturduğu parklar için parkın odağı veya parkın manzarasını tamamlayacak unsur olarak kullanılırlar. Parkın boyutuna göre devasa boyutlarda dahi tasarlanabilirler.

11) Su Bahçeleri
Su bahçeleri, canlı renkler ve dokularla dolu su bitkileriyle dolu canlı su özellikleridir. Göletin içinde ve dışında bulunan bitkiler, yemyeşil bir doğal ortam yaratır.

12) Çeşmeler
Su özelliğinize neredeyse sınırsız çeşitlilikte şekil ve boyutta çeşme eklenebilir. Kendi üzerine yuvarlanan ve sıçrayan suyun sesi, esintiyle taşınan ferahlatıcı bir sis ile birleştiğinde gerçekten canlandırıcıdır.

13) Göletler
Dört temel havuz türü, yansıtma havuzları, süs havuzları, su bahçeleri ve balık havuzlarıdır. Bunların her biri herhangi bir boyut, şekil veya derinlikte olabilir.

14) Yansıma Havuzları
Yansıtıcı havuzlar, genellikle bir bahçede merkezi bir özellik olarak dekoratif özellikler olacak şekilde tasarlanmıştır. Genellikle, kenarlarını tamamen saran yürüme yüzeyleri olan resmi, geometrik şekillere sahiptirler. Daha fazla sanatsal güzellik için bu su özellikleri normalde suyun camsı yüzeyine canlı bir şekilde yansıyan dekoratif bir peyzaj özelliğinin yakınında bulunur.

15) Akarsular
Akarsular patikalarda, yürüyüş yollarında ve hatta havuz güvertelerinde dolaşmak için idealdir. Doğal filtreler olarak hareket eden akarsular, genellikle bir su özelliğinin tüm ekosistemini sürdürmeye yardımcı olmak için şelalelere akacak ve bir gölete akacak şekilde tasarlanmıştır.

16) Hazır Set Süs Havuzları
Hazır set süs havuzları özellikle iç mekanlar içinde görsel odak oluşturmak için kullanılan boyutları nispeten küçük fakat kurulumları ve kullanımları kolay olan tak çalıştır tarzında kullanılan süs havuzu setleridir. Büyük bir bölümünün içinde kendi su pompası ve diğer aksesuarlar beraberinde gelir.