Yüzme İle İlgili Merak Ettiğiniz İlginç Soruların Cevapları
Paylaş:

Yüzme İle İlgili Merak Ettiğiniz İlginç Soruların Cevapları

Profesyonel yüzücüler büyüleyicidir. Sanki profesyonel yüzücülerin insanüstü yetenekleri vardır. Vücutlarını inanılmaz sınırlarda zorlayabilir en zor hareketleri sanki çok sıradan bir şeymiş gibi yapabilirler.

Profesyonel yüzücüler büyüleyicidir. Sanki profesyonel yüzücülerin insanüstü yetenekleri vardır. Vücutlarını inanılmaz sınırlarda zorlayabilir en zor hareketleri sanki çok sıradan bir şeymiş gibi yapabilirler. Bir yandan yüzücüler arasında büyük bir rekabette vardır. Sanırız bu sebeple olsa gerek oldukça garip ritüelleri ve üstün başarılar vardır. Okuyacağınız yüzücülerle ilgili bu 15 tuhaf gerçek, size yüzme sporu hakkında yeni bir takdir seviyesi kazandıracak.

1) Nefesinizi Su Altında En Fazla Ne Kadar Tutulabilirsiniz?
Siz nefesinizi su altında ne kadar süre tutabilirsiniz? Çoğu sıradan fiziksel kapasiteye sahip bir insan gibiyseniz, su altında 30 saniye civarında paniklemeye başlarsınız. Sağlıklı ve uygun eğitime sahip kişiler en az 2 dakika dayanabilir. Serbest dalgıçlar pastadan en büyük payı alır. Serbest dalıcılar nefeslerini 10 dakikadan fazla tutabilirler. Uzman bir serbest dalıcı, nefesini 10 dakikaya kadar tutabilir. Fakat nefes tutmada dünya rekoru 22 dakika ile şu anda Stig Severinsen'e aittir. Muazzam.

2) Genç Bir Yüzücü Bir Sezon da Ne Kadar Kulaç Atar?
Denize veya yüzme havuzuna yakın şanslı gruptansanız bunu bir dakikalığına durup düşün. Bir yaz sezonunda ne kadar kulaç atıyorsunuz? Ortalama bir genç profesyonel yüzücü sezonda 1 milyon kulaç atmış olur. Bir milyona kadar sayacak vaktiniz bile yoktur. Oysa bazı yüzücüler sezon sonuna kadar bir milyon kulaç atmış olacaklar. Bununla beraber stres ve yüksek kulaç sayısı, yüzücüler arasında omuz yaralanması ve sakatlık riskini artırmaktadır.

3) Profesyonel Yüzücüler İle Sıradan Yüzücüler Arasındaki Farklar Nedir?
Ayak ve ayak bileği fleksiyonu yüzme performansı için önemlidir. Bu da yüzücülerin parmak ucu hareket kabiliyetini artırmak için çok çalıştıkları anlamına gelir. Profesyonel yüzücüler bacaklarını tamamen öne uzatarak oturabilir. Profesyonel yüzücüler ayak parmaklarını yere doğru bükebilir.

4) Olimpiyat Seçmelerine Kaç Yüzücü Katılır?
Profesyonel yüzücüler açısından rekabet sanılandan büyüktür. Fakat Olimpiyatlarda yüzme şansı yok denecek kadar azdır. Milyonlarca yüzücü içinde dünyada her döngüde ortalama olarak 1850 yüzücü Olimpiyat denemelerine katılabilecek. Bu yüzücülerden de ancak yaklaşık 50'si aslında Olimpik yüzme takımlarına girebilecek.

5) En Eski Yüzme Stili Hangisidir?
En eski yüzme stili kurbağalamadır. Suya atladığınızda yaptığınız ilk kulaç nedir? Birçoğu için, muhtemelen en eski yüzme stili olan kurbağalamadır. Bu arada yüzme sporu spor olarak, MÖ 1. yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahiptir.

6) Yüzücüler Havuzda Terler mi?
Evet her sporcu gibi yüzücüler havuzda terler. Yüzücüler, havuzda diğer sporcuların karada kaybettiği kadar ter kaybederler. Bununla birlikte, yüzücülerin suda gerçekte ne kadar ter kaybettiğini bize söyleyecek yeterli araştırma yoktur.

7) Dünyada Kaç Kişi Yüzme Biliyor?
İster bir ada ülkesi ister karasal bir yerde olun en çok denize ve yüzme havuzlarına sahip ülkelerde dahi maksimum olarak ülkenin yarısı yüzme bilmiyorlar. Örneğin her tür imkana ve en çok yüzme havuzlu eve sahip ülke olmalarına rağmen Amerika Birleşik Devletleri’ndeki geniş çaplı bir araştırmaya göre Amerikalıların yarısının yüzme bilmediğini ortaya koymuştur.

8) Dünyanın En Genç Yüzme Sporcusu Kimdir?
Dünyanın en genç uluslararası profesyonel yüzücüsü sadece 10 yaşındaydı. 2015 yılında, 10 yaşındayken Alzain Tareq, bir Dünya Şampiyonasında dünyanın en genç rekabetçi yüzücüsü oldu. Bahreynli kız, yaşının iki katı olan yüzücülere karşı yarıştı. 50 metre kelebek stili yarışmayı 41.13 saniyede tamamladı.

9) Dünyanın En Yaşlı Yüzme Sporcusu Kimdi?
Dünyanın en yaşlı yüzücüsü 100 yaşındaydı. 2015 yılında bir dünya rekoru daha kırıldı. Bu, Japonya'dan en küçük yüzücü Tareq'ten 90 yaş büyük olan Mieko Nagaoka tarafından kırıldı. Nagaoka, 1500 metrelik serbest yüzmeyi bitiren ilk asırlık sporcu oldu.

10) Kadınlar Ne Zaman Yüzme Yarışlarına Katıldı?
Kadınların 1912 yılına kadar olimpiyatlara katılmasına izin verilmiyordu. Yüzme sporu 1908'de Olimpik bir spor haline geldi. Ancak 1912'ye kadar kadınların yüzme yarışlarına katılmasına izin verilmedi. Avustralyalı yüzücü Fanny Durack, aynı yıl 100 yard serbest stilde altın madalya kazanan ilk kadın oldu.

11) En Uzun Yüzülen Mesafe Ne Kadardı? Ve kim Tarafından Yüzüldü?
Maceraperest ve profesyonel yüzücü Ross Edgley, 2 bin 864 kilometre olan Tüm İngiltere’nin çevresini tam 157 gün sürecek bir yolculuk ile yüzdü. Ross Edgley bunu başardığında 33 yaşındaydı. Bununla beraber Diana Nyad Küba'dan Florida'ya yüzen ilk kişiydi. Bu eylemi ilginç kılan ise Diana Nyad 64 yaşında bunu başarmış olmasıydı.  Üstelik Küba'dan Florida'ya 103 millik yüzen ilk kişi olmuştu. Nyad, rekor kıran yüzmesinden önce en az altı kez bu mesafeyi yüzmeye teşebbüs etmişti.

12) Profesyonel Yüzücüler Neden tüm Vücutlarını Tıraş Ediyorlar?
Yüzücüler hakkında ilginç bir bilgi daha. Evet yüzücüler performansları artırmak için tıraş olurlar. Fakat birçok kişi yüzücülerin sürtünmeyi azaltmak ve takım elbise içinde daha iyi görünmek için tıraş olduğuna inanırken, araştırmalar tıraşın aslında yüzücülerin sudaki cildinin hassasiyetini arttırdığını göstermiştir. Hiper-farkındalık, yüzücülerin "suyu ve basıncını hissetmelerini" sağlar, böylece tekniği geliştirmek için uyum sağlayabilirler.

13) Çocuklar En Erken Ne Zaman Yüzme Dersi Alabilir?
Çocuklar en erken 12 aylıkken yüzme dersi alabilirler. Ebeveynler, çocuklarla 12 ay gibi erken bir tarihte yüzme derslerine başlayabilir. 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre bir ile dört yaş arasındaki çocukların resmi yüzme derslerine katılması boğulma risklerini yüzde 88 oranında azalttığını göstermiştir.

14) Yüzücüler, Yüzerken Tüm Kaslarını Çalıştırıyor mu?
Evet. Yüzücüler vücutlarındaki hemen hemen her kası kullanırlar. Yüzmeyi “gerçek bir spor” olarak göremeyen bu kadar çok insan varken, yüzme var olan en yoğun sporlardan biridir. Yüzme tüm vücudu kapsayan bir egzersizdir. Evet, yüzücüler popüler futbol dahil tüm sporlardan daha fazla kas kullanır.
İster profesyonel ister keyif amaçlı yüzücü olun bir yüzme havuzunda yer almak yeterince harikadır. Yüzme sporu ile ilgilenen profesyonel yüzücüler ise yüzme sporunun gerekliliklerini sağlayabilmek için yaptıkları ile ise tüm sporcular içinde fenomen bir gruptur.